نانوزیست‌حسگر انعطاف‌پذیر برای پایش ویتامین C

تاریخ : ۰۱ خرداد ۱۳۹۹

تعداد بازدید : ۲۶۹

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

با همکاری یک تیم تحقیقات بین‌المللی، محققان سنگاپوری و استرالیایی زیست‌حسگر انعطاف‌پذیری برای پایش ویتامین C در بدن ساختند.

هر چند حسگرهای قابل پوشیدن زیست‌حسگری توسعه یافته‌اند اما استفاده از آنها برای ارزیابی وضعیت تغذیه افراد چندان رواج نیافته است. با توجه به شیوع ویروس کرونا و نقش ویتامین C در افزایش عملکرد سیستم ایمنی بدن، حسگرها می‌توانند اثربخشی بالایی در فرآیند درمان بیماری کرونا داشته باشند.

 

به تازگی مقاله‌ای با عنوان Epidermal Enzymatic Biosensors for Sweat Vitamin C: Toward Personalized Nutrition  در نشریه ACS Sensors به چاپ رسیده است که در آن جزئیات مربوط به ساخت زیست‌حسگری ارائه شده است که می‌تواند ویتامین C را اندازه‌گیری کند. از انجایی که ویتامین C برای بهبود برخی بیماری‌ها موثر است، چنین حسگر پوشیدنی ممکن است به پزشکان کمک کند تا با ردیابی ویتامین C به کاهش طول درمان کمک کند.

 

برای این کار محققان سنگاپوری و استرالیایی اقدام به استفاده از نوعی آنزیم برای ساخت حسگر کردند. آنها اکسوربات اکسیداز را روی سطح الکترود قرار داده و در نهایت حسگری ساختند که روی پوست قرار می‌گیرد.

 

جولیان سمپیوناتو، از محققان این پروژه می‌گوید: « حسگرهای قابل پوشیدن رایج معمولا برای رصد فعالیت‌های بدنی یا بیماری‌هایی نظیر دیابت استفاده می‌شوند. این اولین حسگری است که با استفاده از روش مبتنی بر آنزیم برای ردیابی تغییرات در سطح ویتامین به کار گرفته می‌شود که مسیر تازه‌ای در حوزه تجهیزات قابل پوشیدن ایجاد کرده است. حسگرهای قابل پوشیدن به ندرت برای رصد دقیق مواد غذایی به کار می‌روند.»

 

این دستگاه پوشیدنی در واقع یک برچسب بوده که روی سطح پوست بدن قرار می‌گیرد. در این حسگر یک بخش تحریک کننده وجود داشته که موجب عرق کردن شده و الکترودی نیز برای تشخیص سریع میزان ویتامین C در عرق وجود دارد.

 

در این ابزار الکترودها انعطاف پذیر بوده و حاوی آنزیم اکسوربات اکسیداز است. زمانی که ویتامین C وجود داشته باشد، آنزیم آن را به دهیدرواسکوربیک تبدیل می‌کند و در نتیجه اکسیژن مصرف شده و جریان تولید می‌شود.

 

آزمایش‌های انجام شده روی چهار نفر نشان می‌دهد که ویتامین C مصرف شده از طریق مکمل یا آب میوه موجب تغییراتی قابل رهگیری در بدن شده و این دستگاه تا دو ساعت می‌تواند این تغییرات را رصد کند.

 

منبع : https://phys.org/news/2020-05-wearable-sensor-tracks-vitamin.html

نظر شما