میکروسکوپ روی تراشه، ابزاری برای کمک به بیماران در نواحی دور دست

تاریخ : ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۹

تعداد بازدید : ۲۲۹

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی

پروژه‌ای موسوم به ChipScope در دست اجرا است که دانشمندان در آن به دنبال پیاده‌سازی ایده میکروسکوپ روی تراشه هستند.

پروژه‌ای به نام ChipScope در اسپانیا در حال اجرا است که در آن محققان قصد توسعه میکروسکوپ‌های بسیار کوچک را دارند، میکروسکوپ هایی که قابلیت تصویربرداری از دنیای نانو را داشته و در عین حال بسیار کوچک و ارزان هستند.

 

این گروه تحقیقاتی به دنبال ترکیب کردن سخت‌افزار، نرم‌افزار و اپتیک بوده تا در نهایت سامانه‌های بسیار کوچک برای تصویربرداری بسازند. دیگیوز می‌گوید: « ممکن است نهایت کار این باشد که تلفن همراه به گونه‌ای اصلاح شود که بتوان از فضای نانومتری تصویربرداری کرد.»

 

در نمونه اولیه میکروسکوپی که در این پروژه ساخته شده با استفاده LED بسیار کوچک نور به نمونه تابیده شده و تصاویر سایه‌گونه از نمونه ایجاد می‌شود. این تصاویر سپس با استفاده از یک آشکارساز تبدیل پردازش می‌شوند. LEDهایی که در این سامانه به کار می‌رود 1000 برابر نازک‌تر موی انسان بوده و در نهایت امکان تصویربرداری با قدرت تفکیک کمتر 200 نانومتر را فراهم می‌کند که این رقم از حد قدرت تفکیک معمول در میکروسکوپ‌های نوری بهتر است.

 

ساز و کار این دستگاه به این شکل است که یک پمپ بسیار کوچک و دقیق مقدار کمی از نمونه را از طریق کانال‌هایی به سطح اسلاید پلاستیک وارد می‌کند که این فضا در حد سلول انسان است. این میکروسکوپ قادر است پاتوژن‌ها و باکتری‌هایی مانند باکتری سل را در نمونه خلط بیمار شناسایی کند.

 

این میکروسکوپ را می‌توان با هزینه‌ای در حدود 1000 یورو تولید کرد و در صورتی که در مقیاس انبوه تولید شود قیمت آن را می‌توان به کمتر از ده یورو کاهش داد. این فناوری پتانسیل بالایی برای کمک به بهبود زیرساخت‌های درمانی به ویژه در شرایط خاص نظیر شیوع بیماری‌های همه‌گیر دارد.

 

این فناوری می‌تواند پتانسیل بالایی برای استفاده در کلینیک‌ها داشته باشد، بازاری که در تا سال 2023 به رقم 5 میلیارد دلار خواهد رسید.

 

منبع : https://www.nanowerk.com/nanotechnology-news2/newsid=55151.php

نظر شما