طراحی آنتی‌بادی مصنوعی برای از بین بردن ویروس‌های نوظهور

تاریخ : ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۹

تعداد بازدید : ۲۸۲

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

محققان با اتصال چند آنتی‌بادی مصنوعی با کمک چسبی که از باکتری استخراج شده، آنتی‌بادی ساختند که می‌تواند روی ویروس‌ها موثر باشد.

یافته‌های اخیر محققان نشان می‌دهد که آنتی‌بادی‌های مصنوعی می‌توانند برای مقابله با ویروس‌های نوظهور به کار روند. براساس این پژوهش، آنتی‌بادی‌های سنتزی که با استفاده از سوپرچسب‌های باکتریایی تولید می‌شوند می‌توانند به ساختار ویروس‌ها آسیب بزنند.

 

نتایج یافته‌های این گروه تحقیقاتی در قالب مقاله‌ای با عنوان Multimeric single-domain antibody complexes protect against bunyavirus infections در نشریه eLife به چاپ رسیده است.

 

این یافته‌ها رویکرد جدیدی برای پیشگیری و درمان عفونت‌های ویروس‌های نوظهور ارائه می‌دهد. همچنین می‌توان از آن برای درمان سایر بیماری‌ها استفاده کرد.

 

بونیوویروس‌ها عمدتا توسط حشراتی مانند پشه حمل می‌شوند و می‌توانند اثرات مخربی بر سلامت انسان و حیوان داشته باشند. سازمان بهداشت جهانی تعداد زیادی از این ویروس‌‌ها را در لیست عوامل بیماری‌زا قرار داده که می‌تواند موجب بروز اپیدمی شود.

 

پاول ویچگر شرور از محققان ارشد بیووترنیتی واگنینگن می‌گوید: «بعد از واکسن، استفاده از روش درمانی آنتی‌بادی موثرترین ابزار مبارزه با عفونت‌های ویروس است. انتی‌بادی‌های ویژه‌ای که VHHs خوانده می‌شوند پتانسیل بالایی برای خنثی کردن ویروس‌های ایجاد کننده مشکلات تنفسی در بیماران محسوب می‌شوند. ما در این پروژه بررسی کردیم که آیا این انتی‌بادی‌ها می‌توانند برای مقابله با بونیوویروس‌ها استفاده شده یا خیر.»

 

آنتی‌بادی‌هایی که به صورت طبیعی در بدن انسان یافت می‌شود معمولا دو زنجیره سبک و سنگین دارند. VHHs دامنه‌های اتصال آنتی‌ژنی زنجیره سنگین بوده که در شتر یافت می‌شود و به عنوان دامنه کاملا کاربردی شناخته می‌شود.

در این پروژه محققان VHHs ساختند که می‌تواند ماشین عفونت‌زای بونیوویروس‌ها، یعنی بخش گلیکوپروتئین را، هدف قرار دهد.

 

نتایج بررسی این گروه نشان داد که ترکیب دو نوع VHHs می‌تواند تاحدی روی بونیوویروس‌ اثرگذار باشد. آنها برای بهبود فرآیند از یک سوپرچسب باکتریایی استفاده کردند که می‌توانند چند VHHs را به هم متصل کرده و در نهایت کمپلکس آنتی‌بادی منفردی تولید کند.

 

کمپلکس‌های آنتی‌بادی VHHs که این گروه ساختند به طور موثر روی ویروس‌ها اثر کرده و بخش گلیکوپروتئین را در این ویروس‌ها هدف قرار می‌دهد.

منبع : https://www.nanowerk.com/news2/biotech/newsid=55023.php

نظر شما