دستگاهی که با کمک هوش مصنوعی بیماری ام‌اس را تشخیص می‌دهد

تاریخ : ۰۹ فروردین ۱۳۹۹

تعداد بازدید : ۲۰۵۲

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

شرکت سی‌لایت تکنولوژیز (C.Light Technologies) دستگاهی ساخته که با رصد حرکت چشم بیمار و بهره‌گیری از هوش مصنوعی می‌تواند بیماری ام‌اس را شناسایی کند.

یک شرکت فعال در حوزه بیماری‌های عصبی، ردیابی ساخته است که می‌تواند با ردیابی حرکت چشم و بهره‌گیری از یادگیری ماشینی بیماری ام‌اس را تشخیص دهد.

بیماری‌های متعدد عصبی ما را محاط کرده‌اند که این بیماری‌ها به دلیل طبیعتی که دارند به سادگی قابل شناسایی نیستند. زمانی این بیماری‌ها تشخیص داده می‌شوند که به مرحله بحرانی و پیشرفته رسیده‌اند که این کار فرآیند درمان را دشوار می‌کند.

شکست‌های متعددی در کارآزمایی‌های بالینی برای درمان بیماری آلزایمر طی یک دهه گذشته تجربه شده است، این امر موجب شده تا تلاش‌ها به سوی شناسایی زودهنگام بیماری‌های عصبی سوق داده شود چرا که اعتقاد براین است شناسایی زودهنگام می‌تواند فرآیند درمان را موثرتر کند.

شرکت‌های تجاری به دنبال زیست‌شناساگرهایی هستند که می‌توان از طریق آنها بیماری‌های عصبی را تشخیص داد. یکی از این شناساگرهای زیستی، حرکت چشم است. گزارش‌های متعددی منتشر شده که نشان می‌دهد بیماری‌های عصبی روی الگوی حرکت چشم اثرگذار هستند.

شرکت سی‌لایت تکنولوژیز (C.Light Technologies) موفق به ساخت ردیابی شده که قادر است حرکات چشم بیمار را رصد کرده و از روی این الگوی حرکتی، سلامت مغز را تشخیص دهد. این دستگاه مجهز به فناوری هوش مصنوعی بوده که در آن یادگیری ماشینی به کمک پزشکان می‌آید.

شرکت سی‌لایت تکنولوژیز که در حوزه فناوری عصبی و هوش مصنوعی فعالیت دارد، این دستگاه را برای رصد بیماری ام‌اس ساخته است. مسئولان این شرکت معتقداند که دستگاه در مدت ده ثانیه قادر به تشخیص بیماری ام‌اس است. تنها کافی است که بیمار به نقطه‌ای خیره شود تا این دستگاه از روی حرکات چشم فرد و با کمک یادگیری ماشینی بیماری یا اختلال عصبی را تشخیص دهد.

یکی از تفاوت‌های این فناوری با روش‌های رایج این است که در روش‌های ردیابی رایج حرکت مردمک مورد بررسی قرار می‌گیرد اما در این روش شبکیه چشم نیز رصد می‌شود.

این شرکت امیدوار است که بتواند در آینده نزدیک از این روش برای تشخیص بیماری‌های عصبی دیگر نظیر پارکینسون نیز استفاده کند.

محدوده قیمتی این دستگاه بین 5 هزار تا 7500 دلار است در حالی که دستگاه‌های رایج در این حوزه بین 20 تا 60 هزار دلار قیمت دارند.

منبع : https://www.medgadget.com/2020/03/accurate-eye-tracking-to-detect-neurological-diseases-interview-with-co-founders-of-c-light.html

نظر شما