آیا بینی مصنوعی می‌تواند بوی توت‌فرنگی دو شهر مختلف را از هم تفکیک کند؟

تاریخ : ۲۸ اسفند ۱۳۹۸

تعداد بازدید : ۸۷۹

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

شرکت اینتل و دانشگاه کرنل با استفاده از سیستم نرومورفیک، بینی مصنوعی ساختند که با یک بار حس کردن بو، می‌تواند آن را به خاطر بسپارد. سازندگان این بینی مصنوعی در حال توسعه آن هستند تا بتواند بوهای نزدیک به هم، نظیر بو دو میوه که در دو شهر مختلف کشت شده، را از هم تفکیک کند.

پژوهشگران شرکت اینتل و دانشگاه کرنل اعلام کردند که بینی مصنوعی ساختند که می‌تواند بوی مواد شیمیایی و عطر را تنها بعد از یک بار قرار گرفتن در معرض آن، یادبگیرد و سپس این بو را حتی وقتی توسط دیگران استفاده می‌شود، تشخیص دهد.

این بینی مصنوعی با استفاده از تراشه نرومورفیک شرکت اینتل ساخته شده که در آن 72 حسگر شیمیایی قرار دارد. این بینی مصنوعی که به لویحی شهرت دارد، برای تقلید از علمکرد نرون‌ها در بخش پیاز بویایی برنامه‌ریزی شده است. مخترعان این بینی مصنوعی می‌گویند که ممکن است روزی این بینی مصنوعی بتواند مراقب مواد خطرناک در هوا و مواد منفجره پنهان شده باشد و یا در تشخیص پزشکی به کار رود.

معماری تراشه لویحی به گونه‌ای است که کارایی شبیه به مغز دارد و از پردازشگرهای کامپیوتر متفاوت است. این تراشه به شکلی طراحی شده که می‌تواند یادگیری عمیق را تسریع کند. پژوهشگران امیدوارند که چنین تراشه عصبی نرومورفیک قادر به انجام کارهایی باشد که که سامانه‌های هوش مصنوعی فعلی از انجام آن معذور هستند.

یکی از مزیت‌های این فناوری، یادگیری با یک بار تماس است. بینی انسان می‌تواند یک بار چیزی را بو کند و مغز دوباره آن را تشخیص دهد. اما در سیستم‌های هوش مصنوعی امروزی، که اغلب از شبکه‌های عصبی مصنوعی عمیق استفاده می‌کنند، باید تعداد تماس با نمونه زیاد باشد تا آموزش انجام شود. برخلاف نرون‌های مصنوعی موجود در هوش مصنوعی رایج، سلول‌های عصبی لویحی می‌تواند شبیه به مغز انسان عمل کند.

در سال 2019، اینتل یک سیستم چند تراشه‌ای شامل 64 تراشه و معادل 8 میلیون نرون را ساخت. این شرکت قصد دارد تا سامانه‌ای متشکل از 768 تراشه برای 100 میلیون نرون تولید کند.

یکی از چالش‌هایی که این بینی مصنوعی با آن مواجه است، تشخیص بوهای نزدیک به هم است، بوهایی که با هم فرق دارند و باید در گروه‌های مختلفی دسته‌بندی شوند. برای مثال بوی توت‌فرنگی یک استان با توت فرنگی که در استان دیگر کشت می‌شود بسیار شبیه به هم بوده ولی تفاوت‌هایی دارند. اینها چالش‌هایی هستند که دانشمندان امیدوارند تا دو سال آینده بتوانند آنها را رفع کنند.

منبع : https://spectrum.ieee.org/tech-talk/artificial-intelligence/machine-learning/intels-neuromorphic-nose-learns-scents-in-just-one-sniff

نظر شما