هوش مصنوعی گوگل به درک بهتر ما از ویروس کرونا کمک می‌کند

تاریخ : ۲۷ اسفند ۱۳۹۸

تعداد بازدید : ۲۰۱۰

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

گوگل با انتشار اطلاعات به دست آمده از هوش مصنوعی خود درباره ساختار پروتئین سطح ویروس کرونا، تلاش دارد تا به شناخت بهتر این ویروس و در نهایت ساخت واکسن و دارو برای مقابله با این ویروس کمک کند.

هوش مصنوعی گوگل موسوم به دیپ‌مایند برای بررسی پروتئینی که می‌تواند در ویروس کرونا دخیل باشد به کار گرفته شد. محققان شرکت گوگل اعلام کردند که به حدس‌هایی رسیده‌اند که نشان می‌دهد ساختار پروتئین‌های مرتبط با ویروس کرونا چگونه است.

پروتئین‌ها بخش مهمی از اورگانیسم‌ها هستند، بنابراین درک بهتر ساختار سه بعدی این پروتئین‌ها می‌تواند به نوعی به شناخت بهتر ویروس کرونا کمک کند و در نهایت فرایند تولید واکسن را تسهیل نماید.

شرکت گوگل موفق شده است با استفاده از هوش مصنوعی تصویر احتمالی یک پروتئین غشائی را در بخش تاج ویروس کرونا ارائه دهد.

 گوگل معمولا خروجی‌های مربوط به کار خود را با دیگر منابع مطابقت می‌دهد و سپس اقدام به انتشار آن می‌کند اما به نظر می‌رسد به دلیل اهمیت موضوع و شرایط خاص فعلی، گوگل به سرعت این اطلاعات را در اختیار عموم محققان قرار داده است. از این رو مدیر بخش دیپ‌مایند گوگل می‌گوید که این ساختار به صورت تجربی و آزمایشگاهی مورد تایید قرار نگرفته است اما این شرکت امیدوار است که انتشار این اطلاعات بتواند به درک بهتر ساختار ویروس توسط دانشمندان در جهان کمک کند.

به اعتقاد مسئولان تیم دیپ‌مایند، ارائه این نتایج شاید بتواند زمان لازم برای درک بهتر ساختار پروتئین کرونا را چند ماه کوتاه‌تر کند.

دیپ‌مایند یک شرکت بریتانیایی هوش مصنوعی است که در سپتامبر سال ۲۰۱۰ تحت عنوان فناوری‌های ذهن عمیق تأسیس شد. سپس هنگامی که در سال ۲۰۱۴ توسط شرکت گوگل خریداری شد، نامش به گوگل دیپ‌مایند تغییر یافت. این شرکت یک شبکه عصبی مصنوعی به وجود آورده‌ است که توانایی یادگیری بازی ویدئویی را به همان شکل که انسان آن را می‌آموزد، دارد. هم‌چنین ماشین تورینگ عصبی یا شبکه عصبی مصنوعی را تولید کرده که می‌تواند مانند یک ماشین تورینگ معمول به حافظه خارجی دسترسی یابد که باعث به وجود آمدن رایانه‌ای شده که حافظه کوتاه‌مدت انسان را شبیه‌سازی می‌کند.

منبع : https://www.zdnet.com/article/google-deepminds-effort-on-covid-19-coronavirus-rests-on-the-shoulders-of-giants/

نظر شما