پایش نوزادان بستری با استفاده از حسگر انعطاف پذیر پوشیدنی

تاریخ : ۲۶ اسفند ۱۳۹۸

تعداد بازدید : ۸۷۲

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

پژوهشگران دانشگاه نورث وسترن حسگر بی سیم و انعطاف پذیر پوشیدنی ساختند که می تواند برای پایش سلامت نوزادان به کار رود.

نوزادانی که در بخش مراقبت ویژه‌ی نوزادان (NICU) یا بخش مراقبت ویژه‌ی کودکان (PICU) بستری می‌شوند با استفاده از مجموعه‌ی پیچیده‌ای از حسگرها کنترل می‌شوند که هر یک با سیمی به نمایشگر بیمار وصل شده است. در زمان‌های اضطراری تمام این فناوری‌ها مانع از پیوند نزدیک میان والدین و کودک می‌شود و دسترسی کادر درمان به بیمار را نیز با مشکل رو به رو می‌کند.

یک تیم تحقیقاتی از دانشگاه نورث وسترن حسگر بدون سیم و انعطاف پذیر پوشیدنی را توسعه دادند که می‌تواند همان علائم حیاتی که دستگاه با سیم جمع آوری می‌کند را جمع آوری کرده و مجموعه‌ای از قابلیت‌های افزوده‌ای را ارائه کند که دستگاه‌های تجاری موجود قادر به ارائه آن نیستند.

حسگرهای جدید می‌توانند ضربان قلب، ضربان تنفس، دما و اکسیژناسیون خون را مانند حسگرهای معمولی ردیابی کنند، همچنین پایش حرکت و جهت‌گیری بدن، ضبط صدای قلب، گریه و دیگر زیست‌نشانگرهای صوتی را نیز امکان‌پذیر می‌سازد، حتی تخمین بسیار دقیقی از فشار خون سیستولیک نیز ارائه می‌کند.

توان حسگرها از طریق باتری‌های داخلی تامین می‌شود و تولید بسیار ارزان قیمتی دارند، همچنین برای استفاده در مناطق محروم و کلینیک‌هایی با موقعیت مکانی مختلف کاربردی هستند. علاوه‌ بر این، همین حسگر را می‌توان برای کنترل وضعیت خانم‌های باردار و بزرگسالان بیمار مورد استفاده قرار داد.

این حسگرها پس از دو تست جامع در دو بیمارستان واقع در شیکاگو که نتایج آن به تازگی در نشریه پزشکی نیچر به چاپ رسیده، در حال حاضر به منظور استفاده روی نوزادان تازه متولد شده در بیمارستان کنیا و زامبیا در حال ارزیابی هستند.

 

نظر شما