وضع قوانین در حوزه زیست‌چاپ سه بعدی به آهستگی انجام می‌شود

تاریخ : ۲۸ بهمن ۱۳۹۸

تعداد بازدید : ۱۷۴

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

توسعه چاپ سه بعدی اندام‌های بدن به سرعت در حال انجام است اما وضع قوانین مربوط به این فناوری به آهستگی در حال انجام است و این موضوع می‌تواند به این فناوری آسیب بزند.

در چند سال گذشته، استفاده از چاپ سه بعدی در پزشکی رشد قابل توجهی داشته است به طوری که در حال حاضر چاپ دست‌های پروتز یا ابزارهای جراحی با استفاده از چاپگرهای سه بعدی انجام می‌شود.

محققان دانشگاه برونموث در انگلستان و دانشگاه سنت لوئیس در آمریکا نقشه پذیرش فناوری‌های چاپ سه بعدی را در زمینه مراقبت‌های بهداشتی انجام دادند.

در حالی که آینده از نظر فنی و علمی امیدوارکننده به نظر می‌رسد، اما قانونمندی چگونگی چاپ‌زیستی و محصولات آن چندان شفاف نیست. چنین عدم اطمینانی می‌تواند برای تولیدکنندگان و همچنین مصرف‌کنندگان به طور یکسان مشکل‌ساز باشد و می‌تواند مانع از تحقق این فناوری در آینده شود.

چاپ زیستی از چاپ سه بعدی نشات می‌گیرد. به طور کلی، چاپ سه بعدی به کلیه فناوری‌هایی گفته می‌شود که از فرآیند اتصال مواد به هم، محصول تازه‌ای تولید کند.

موسسه ملی سلامت در آمریکا برنامه‌ای برای توسعه بافت‌های زیستی مشابه انسان دارد تا بتواند غربالگری دارو را تسریع کند. از این فناوری می‌توان برای تولید ماکت دقیقی از قسمت‌های بدن بیمار استفاده کرد. در جراحی ترمیمی و پلاستیک می‌توان به طور اختصاصی برای هر بیمار مدل زنده ایجاد کرد.

به عنوان مثال، دریچه قلب انسان در حال حاضر با استفاده از چاپ سه بعدی ایجاد می‌شود اما هنوز هیچ دریچه‌ای به فرد بیمار پیوند زده نشده است. روش‌های چاپ سه بعدی در برخی حوزه‌ها نظیر دندانپزشکی طی چند سال گذشته پیشرفت چشمگیری داشته است.

در حالی که چاپ زیستی یک زمینه کاملا جدید نیست، چرا که از چاپ سه بعدی انشعاب یافته است، اما مفهوم آن برای وضع قوانین کاملا جدید است. اگر قانون‌گذار نتواند تصمیم بگیرد که چگونه به آن نزدیک شود، قوانین می‌تواند به این فناوری آسیب بزند.

دانشمندان هنوز با چاپ سه بعدی اندام‌ها بدن فاصله دارند اما انواع خاصی از اندام‌ها نظیر غضروف در چاپ سه بعدی موفق بوده‌اند.

هر چند آینده از منظر فنی و علمی امیدوارکننده به نظر می‌رسد اما مقررات فعلی پیرامون چاپ زیستی موانع زیادی ایجاد می‌کند.

منبع : https://theconversation.com/3d-printing-of-body-parts-is-coming-fast-but-regulations-are-not-ready-128691

نظر شما