زیست‌چاپگری که برای سوختگی پوست، لایه محافظ سه بعدی ایجاد می‌کند

تاریخ : ۲۷ بهمن ۱۳۹۸

تعداد بازدید : ۱۵۹

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

زیست‌چاپگر سه بعدی ساخته شده که در آن از زیست‌جوهر برای تولید لایه‌ای استفاده می‌شود که روی بخش آسیب‌دیده نظیر سوختگی عمیق پوست قرار می‌گیرد تا به التیام آن کمک کند.

پژوهشگران دانشگاه تورنتو با همکاری محققان علوم بهداشتی سانی بروک دستگاهی ساختند که می‌تواند چیزی شبیه به پوست بدن را چاپ کند. این دستگاه که نوعی زیست‌چاپگر سه بعدی است برای التیام زخم‌های حاصل از سوختگی مناسب است.

این دستگاه که به آن «چاپگر سه بعدی دستی» گفته می‌شود، با استفاده از زیست‌جوهر می‌تواند لایه‌های نازکی را روی سطح زخم ایجاد کند و با این کار فرآیند التیام زخم را تسریع کند.

پروژه ساخت دستگاه چاپگر سه بعدی تحت نظارت اکسل گونتر و با همکاری مارک جیشکه انجام شده است. طبق آمار سازمان بهداشت جهانی، تخمین‌زده می شود که در سال 2018 قریب به 180 هزار مرگ ناشی از سوختگی اتفاق افتاده  است که بیشتر این اتفاقات نیز در کشورهای کم‌درآمد و متوسط رخ داده است.

نخستین نمونه اولیه این دستگاه زیست‌چاپ سه بعدی در سال 2018 رونمایی شده است. در حال حاضر بیشتر زیست‌چاپگرهای سه بعدی بزرگ و حجیم هستند و کار با آنها به آهستگی انجام می‌شود و در عین حال هزینه بالایی نیز دارند. چنین ادواتی برای کاربردهای بالینی مناسب نیستند.

تفاوت میان نمونه اولیه که در سال 2018 توسعه یافته و این ابزار که اخیرا رونمایی شده، در این است که زیست‌ماده تولید شده با این دستگاه جدید به واقع می‌تواند زخم‌ها را التیام بخشد. در دستگاه قبل محققان ادعا کرده بودند که می‌توانند روی سطح سلول را بپوشانند اما هیچ سندی برای کمک به التیام زخم‌ها به دست نیامده بود. در این نسخه جدید، شواهدی مبنی بر امکان التیام زخم با استفاده از زیست‌ماده تولید شده وجود دارد.

چاپ سه بعدی یک راهکار نوآورانه برای درمان مشکلات و زخم‌های پوستی است.  این دستگاه می‌تواند سلول‌های پوست را روی بستری قرار دهد.

در آسیب‌های سوختگی عمیق و بزرگ، با استفاده از پیوند نمی‌توان مشکل را حل کرد چرا که برای انتقال پوست سالم از نقطه‌ای در بدن به بخش آسیب‌دیده محدودیت‌هایی وجود دارد برای مثال ضخامت سلول‌های سالم کم است و نمی‌تواند زخم را پوشش دهد. این چاپگر می‌تواند به حل این مشکل کمک کند.

پژوهشگران معتقداند که طی 5 سال آینده می‌توانند این چاپگر زیستی را به مرحله بالینی برسانند.

منبع : https://3dprintingindustry.com/news/researchers-develop-handheld-3d-bioprinter-for-treating-large-skin-burns-168452/

نظر شما