ساخت روده مصنوعی برای مطالعات دارویی و سم شناسی

تاریخ : ۰۸ بهمن ۱۳۹۸

تعداد بازدید : ۱۶۴۲

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

پژوهشگران موسسه فناوری ماساچوست (MIT) موفق به تولید روده مصنوعی شدند تا با استفاده از آن بتوانند روی میکرواورگانیسم‌های داخل روده انسان تحقیق کنند.

معمولا شرایط داخل روده و میکروب‌های روده‌ای برای هر شخص منحصر به فرد بوده و مانند اثرانگشت برای هر فردی متفاوت است. از سوی دیگر رابطه مستقیمی میان برخی بیماری‌ها و باکتری‌های موجود در روده وجود دارد.

شبکه بسیار پیچیده‌ای موسوم به محور مغز/روده می‌تواند در شرایط برخی بیماری‌ها نظیر پارکینسون تحت تاثیر قرار بگیرد و در حال حاضر مدل آزمایشگاهی مناسبی برای تحقیق روی این موضوع وجود ندارد.

بنابراین محققان به دنبال ساخت روده مصنوعی هستند تا با استفاده از آن بتوانند روی این موضوع تحقیق کنند. پژوهشگران MIT پلتفورمی ارائه کردند که در آن از سیلیکون و چند پلیمر ارزان قیمت برای ساخت روده مصنوعی استفاده شده است. در این پلتفورم شرایطی نظیر میزان اکسیژن و گرادیان موکوزی همانند روده طبیعی تقلید شده است.

دیود والش از محققان این پروژه می‌گوید: « تا پیش از این هیچ کس یک نمونه میکروبوم را کشت نداده و از آن نگهداری نکرده بود.»

تد تروسن از محققان اصلی این پروژه می‌گوید: « سوال این است که چگونه می‌توان ساز و کار روده بزرگ را تقلید کرد؟ باکتری‌های در روده بزرگ فضای زیادی را اشغال کرده‌اند، این به آن معناست که تمام باکتری‌های موجود در روده بزرگ برای زنده ماندن نیاز به محیط و ماد غذایی ویژه‌ای دارند. اگر ما بتوانیم این شرایط را در محیط آزمایشگاهی فراهم کنیم و روده مصنوعی بسازیم با استفاده از آن می‌تونیم تاثیر مواد دارویی و سم‌ها را روی این محیط بررسی کنیم.»

با تولید این روده مصنوعی محققان قصد دارند تا اولین آزمایشات خود را از نمونه‌های میکروبیوم به منظور بررسی ارتباط با بیماری پارکینسون انجام دهند. آن‌ها از روده مصنوعی برای کشت نمونه‌های میکروبیوم گرفته شده از افراد مبتلا به بیماری پارکینسون و افراد سالم استفاده می‌کنند. هدف آن‌ها بررسی تغییر میکروبیوم به دنبال قرارگیری در معرض برخی از سموم است که منجر به آسیب عصبی مانند پارکینسون می‌شود.

در این پروژه محققانی از دانشگاه آلاباما،  دانشگاه نورث‌ایسترن و دانشگاه کالیفرنیا با هم همکاری داشتند.

منبع : https://parkinsonsnewstoday.com/2019/10/10/mit-scientists-building-artificial-gut-study-gut-bacteria-influence-in-disease/

نظر شما