رشد سریع زیست‌شناسی مصنوعی با پلتفورم رومیزی تولید DNA سنتزی

تاریخ : ۰۶ بهمن ۱۳۹۸

تعداد بازدید : ۱۴۸۱

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

یک استارت آپ بریتانیایی با همکاری یک مرکز تحقیقات بلژیکی به دنبال ارائه پلتفورمی است که با استفاده از آن می توان DNA مصنوعی را سنتز کرد. این فناوری می تواند به توسعه زیست شناسی مصنوعی کمک شایانی کند.

شرکت عوونتیکس (Evonetix) در حوزه زیست‌شناسی مصنوعی فعالیت دارد. محققان شرکت عوونتیکس با پژوهشگران و متخصصان مرکز ایمک (Imec) در بلژیک که در حوزه فناوری‌نانو پیشرو هستند، همکاری مشترکی آغاز کردند.

این استارت‌آپ بریتانیایی در حال توسعه پلتفورم دسکتاپی برای سنتز سریع ژن در مقیاس‌های بالا است. قرار است عوونتیکس با همکاری ایمک روی افزایش کارایی در فرآیند تولید فناوری مبتنی بر MEMS روی ویفرهای 200 میلی‌متری کار کنند.

با این همکاری مشترک، عوونتیکس قصد دارد تا این پلتفورم را در مقیاس انبوه به بهره‌برداری برساند. این تراشه جدید یک قطعه کلیدی در پلتفورم DNA دسکتاپ است. در صورتی که این پلتفورم دسکتاپ به بهره‌برداری اصلی برسد، می‌تواند به رشد سریع زیست‌شناسی مصنوعی کمک شایانی کند.

این شرکت بریتانیایی از یک تراشه سیلیکونی که با فرآیند MEMS ساخته شده است، برای کنترل DNA سنتزی استفاده می‌کند. در این فناوری، هزاران سایت مستقل و کنترل شده روی تراشه به صورت موازی و در حجم بالا اقدام به تولید DNA مصنوعی می‌کنند.

بعد از این سنتز، رشته‌ها روی تراشه آرایش پیدا کرده و به صورت دو رشته‌ای در می‌آیند که این کار برای تشخیص خطا و زدایش اشتباهات روی رشته‌های DNA است که موجب می‌شود خطا در کل فرآیند کاهش یافته و دقت فرآیند افزایش یابد. این روش سرعتی چند ده برابر بیشتر از روش‌ها و راهبردهای رایج در زیست‌شناسی سنتزی دارد.

Imec یک مؤسسه‌ی بلژیکی است که با همکاری شرکت‌های خصوصی در حوزه‌های نیمه‌هادی، حسگری، هوش‌ مصنوعی، علوم زنده و فناوری دیجیتال فعالیت دارد. فناوری‌های نوآورانه‌ی این مؤسسه برای حوزه‌های مختلف نظیر شهرهای هوشمند، صنعت انرژی و سلامت استفاده می‌شود

منبع : https://bits-chips.nl/artikel/imec-couples-with-uk-startup-to-give-dna-synthesis-platform-new-life/

نظر شما