چینی‌ها تراشه‌ای ساختند که می‌تواند با مغز صحبت کند

تاریخ : ۰۵ بهمن ۱۳۹۸

تعداد بازدید : ۱۵۶۸

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

شرکت چاینا الکترونیکس و محققان دانشگاه تیانجین موفق به ساخت تراشه‌ای شدند که قادر است با مغز گفتگو کند.

در راستای توسعه فناوری‌ رابط مغز و کامپیوتر (BCI)، پژوهشگران چینی تراشه‌ای به نام Brain Talker ساختند که می‌تواند با مغز صحبت کند. این تراشه در سومین کنگره هوش جهانی ارائه شد.

شرکت چاینا الکترونیکس (China Electronics) با همکاری دانشگاه تیانجین موفق به ساخت تراشه‌ای شدند که می‌تواند با مغز گفتگو کند. این تراشه برای استفاده در رابط‌های مغز و کامپیوتر قابل استفاده است.

رابط مغز و کامپیوتر به ابزاری گفته می‌توان می‌تواند میان مغز و کامپیوتر ارتباط ایجاد کند، این فناوری به مغز اجازه می‌دهد تا داده‌ها یا فرمان‌های خود را به کامپیوتر منتقل کند و در نتیجه امکان ترکیب مغز با هوش مصنوعی فراهم می شود.

البته این فناوری در حال حاضر در مرحله اولیه بوده و نیاز به تحقیقات بیشتری دارد. با این حال می‌توان گفت که این فناوری پتانسیل‌های شگفت‌انگیزی دارد و می‌توان از آن برای طراحی و ساخت ابزاری برای شنیدن صدا ذهن استفاده کرد، صدایی که توسط کامپیوتر تولید می‌شود. همچنین این فناوری قابلیت کنترل از راه دور اجسام با مغز را نیز فراهم می‌کند.

براساس اطلاعاتی که توسط دانشگاه تیانجین منتشر شده، این تراشه که به تراشه کدک مغز و کامپیوتر یا BC3 نیز شهرت یافته است با هدف رمزگشایی از قصد کاربر از روی خوانش سیگنال‌های الکتریکی نرونی مغز وی ساخته شده است. با این روش نیاز به ادوات فرمان‌دهی رایج نیست.

هدف از این رابط مغز و کامپیوتر این است که فناوری ارائه شود تا مقبولیت رابط‌های مغز و کامپیوتر در آینده بیشتر شود.

مینگ دانگ از محققان این پروژه می‌گوید: «فناوری رابط مغز و کامپیوتری که ما ارائه کردیم به ما اجازه می‌دهد تا دستگاهی قابل پوشیدن و قابل حمل بسازیم که برای عموم مردم قابل دسترسی باشد.»

این گروه تحقیقاتی امیدوار است که این ابزار بتواند در آموزش، سلامت، امنیت، بازی و محیط‌زیست به کار گرفته شود.

 

منبع : https://interestingengineering.com/china-has-released-a-computer-chip-that-talks-to-your-brain?utm_source=Facebook&utm_medium=Article&utm_campaign=organic&utm_content=Jun04

نظر شما