ترکیب رابط مغز و کامپیوتر و هوش مصنوعی برای کمک به گفتاردرمانی

تاریخ : ۲۰ آبان ۱۳۹۸

تعداد بازدید : ۶۸۰

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

شرکت کوگنیکسون (Cognixion) با ترکیب رابط مغز و کامپیوتر و هوش مصنوعی موفق به ارائه دستگاهی شده که با استفاده از آن به کسانی که به دلیل بیماری در گفتار دچار مشکل هستند، کمک کند.

یکی از استارت‌آپ‌های حوزه فناوری عصبی به نام کوگنیکسون (Cognixion) رابط مغز و کامپیوتر جدیدی راه‌اندازی کرده که در آن از هوش مصنوعی نیز استفاده شده است. این رابط می‌تواند برای بخش سلامت به کار گرفته شود جایی که در آن برخی ازبیماران با اختلال در گفتار روبرو هستند. این شرکت به دلیل یک تجربه شخصی راه‌اندازی شده است چرا که کارآفرین بنیان‌گذار این شرکت، آندریاس فورسلند، کمی بیش از نیم دهه قبل به دلیل آسیبی که مادرش آن را تجربه کرده، ترغیب به تاسیس این شرکت شد.

صنعت رابط مغز و کامپیوتر (BCI) در حال رشد بوده و علاوه براین شرکت، شرکت‌های بزرگ دیگری نظیر کرنل و نرولینک نیز در حال فعالیت در این بخش هستند.

بسته مراقبتی شرکت کوگنیکسون یک رهیافت مقرون به صرفه برای ایجاد ارتباط است که می‌توان از آن در بیمارستا‌ن‌ها و مراکز توانبخشی گفتار استفاده کرد. فروسلند می‌گوید که به زودی با چند شرکت بیمه برای تحت پوشش گرفتن این فناوری وارد همکاری خواهد شد.

به گفته فروسلند این فناوری یک سخت‌افزار تولید گفتار بوده که در آن از نرم‌افزاری قدرتمند استفاده شده است. در این دستگاه از هوش مصنوعی نیز استفاده شده تا کاربر بتواند راه‌حل‌های خود را شخصی‌سازی کند. این فناوری کاملا مقیاس‌پذیر بوده و می‌توان از آن را به تولید انبوه رساند.

الگوریتم اختصاصی EEG با استفاده از یادگیری نظارت شده به کاربر آموزش داده می‌شود. هر کاربر الگوریتم هوش مصنوعی خاص خود را دارد که متناسب با شرایط و نیازهای وی تنظیم شده است. این انعطاف‌‌پذیری بسیار مهم است.

به اعتقاد فورسلند یادگیری ماشینی یک نقطه تغییر بسیار حیاتی برای تشخیص سیگنال‌های زیستی است. این دستگاه با فناوری‌های پیشین بسیار تفاوت داشته و در آن تمام یک سیگنال ایجاد شده و از یادگیری ماشینی نیز استفاده شده است.

این دستگاه یک رابط کاربری بوده که به چشمان شما نگاه کرده و به سخنان مغز شما گوش می‌دهد تا با این فرمان‌ها بتواند یک کامپیوتر را کنترل کند.

منبع : https://www.psychologytoday.com/us/blog/the-future-brain/201910/new-ai-brain-computer-interface-healthcare-launched

نظر شما