چاپ سه بعدی رگ‌های مصنوعی با جوهر زیستی

تاریخ : ۱۳ آبان ۱۳۹۸

تعداد بازدید : ۷۵۹

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

در راستای تولید رگ‌های مصنوعی، محققان با استفاده از جوهر زیستی و چاپ سه بعدی اقدام به تولید رگ مصنوعی کردند. این رگ‌ها در بدن موش‌های آزمایشگاه به کار گرفته شد و نتایج مثبتی به دست آمد.

محققان رگ خونی با استفاده از چاپ سه بعدی سلولی تولید کردند که در آن از سلول‌های عضلانی آئورت انسان و سلول‌های اندوتلیال ورید استفاده شده است. این رگ خونی کاملا کاربردی بوده و دارای معماری دو لایه است. پژوهشگران در این پروژه از مهندسی بافت رایج فراتر رفته و رگ خونی ساختند که به کاربرد کلینیکی بسیار نزدیک است.

این رگ‌های خونی مهندسی شده به عنوان آئورت شکمی به شش موش پیوند زده شدند. طی چند هفته دانشمندان تحولی در ساختار شکمی موش مشاهده کردند که در آن فیبروبلاست‌های موش تشکیل بافت همبند در سطح قطعه کاشته شده داده و این رگ مصنوعی به عنوان بخشی از بافت موجود زنده در بدن موش به رسمیت شناخته شد.

نتایج این پروژه در قالب مقاله‌ای با عنوان Tissue-engineering of vascular grafts containing endothelium and smooth-muscle using triple-coaxial cell printing,  در نشریه  Applied Physics Reviews به چاپ رسیده است.

در این مقاله محققان جزئیاتی در مورد فناوری چاپ سه بعدی سه محوری را تشریح کردند و معماری آن را به همراه نقاط قوت فیزیکی و فعالیت‌ زیستی بافت بیان کردند.

جی گائو از محققان این پروژه می‌گوید: « رگ خونی مصنوعی ابزاری اساسی برای نجات بیماران مبتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی است. محصولاتی که در بخش بالینی استفاده می‌شود از پلیمر ساخته شده اما سلول‌های زنده و عملکرد عروقی ندارند. ما در این پروژه قصد داشتیم یک سیستم عروقی خونی زنده و کارامد را مهندسی کنیم.»

تلاش‌های قبلی برای ساخت رگ‌های خونی با قطر کوچک منجر به رگ‌هایی شکننده شده بود که مستعد انسداد هستند. آنها معمولا از مواد میان‌سلولی نظیر کلاژن ساخته می‌شوند. اما در این پروژه علاوه بر کلاژن، از زیست‌مولکول‌های استفاده شده که می‌تواند شرایط محیطی را برای رشد سلول فراهم کند.

استفاده از جوهرهای زیستی پیچیدگی رگ‌ها را حفظ کرده و تولید بافت‌های عروقی را تسریع می‌کند. بنابراین این رگ‌ها استحکام و عملکرد ضد ترومبوز را خواهند داشت.

این گروه تحقیقاتی قصد دارند تا روند توسعه کار را تسریع کنند تا استحکام رگ‌های خونی به عروق کروتر انسان نزدیک شود.

منبع : https://phys.org/news/2019-10-d-bioinks-implantable-blood-vessels.html

نظر شما