با استفاده از نوعی باکتری، ایجاد روشنایی بدون برق

تاریخ : ۱۷ مهر ۱۳۹۸

تعداد بازدید : ۱۷۲۵

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی

یک کارآفرین فرانسوی موفق شده تا با استفاده از نوعی باکتری، روشنایی تولید کند بدون این که نیاز به الکتریسیته باشد. قرار است این فناوری برای ایجاد روشنایی در هتل‌ها استفاده شود.

سندرا ری دانشجوی 29 ساله در یک مسابقه طراحی با موضوع زیست‌شناسی شرکت کرد و در این رقابت ویدئویی را در یوتوب دید که به تابش بیولومینسانس مربوط می‌شد. پنج سال بعد او استارت‌آپی را راه‌اندازی کرد به نام Glowee تا بدون نیاز به الکتریسیته بتواند روشنایی برای هتل‌ها و اماکن عمومی ایجاد کند.

او امیدوار است که بتواند به اندازه کافی نور ایجاد کند تا در ترکیب روشنایی جهان نقش ایفا کند و میزان استفاده از روشنایی برقی کاهش یابد. زمانی که برای اولین بار شروع به تولید روشنایی کرد باید 10 تا 15 دقیقه در تاریکی می‌ماند تا روشنایی ایجاد شود اما این فناوری رشد کرده و در حال حاضر پیشرفت‌های چشمگیری به دست آمده است.

وی می‌گوید طی یک سال گذشته موفق به افزایش 200 برابری در کارایی شده است. استارت‌آپ موفق به جذب سرمایه 3.5 میلیون یورویی شده که این بودجه از طریق سرمایه‌گذاری چند شرکت صورت گرفته است. ری تعداد بالای سرمایه‌گذاران را نقطه قوت این فناوری و این شرکت می‌داند. یکی از سرمایه‌گذاران اولیه در این شرکت، سیپرین کامارموند است که مدیرعامل شرکت مون کانسپت بوده و در حال حاضر به عنوان مشاور هیئت مدیره این استارت‌آپ مشغول به کار است.

وی معتقد است که استارت‌آپ گلوئی تاثیر زیادی بر محیط‌زیست دارد و باعث ایجاد نور بدون برق می‌شود که این به معنای آلودگی کمتر ناشی از نیروگاه‌های هسته‌ای یا کارخانه‌های ذغال سنگ است. با استفاده از موادآلی کمتر، میزان انتشار دی‌اکسیدکربن کمتر می‌شود.

این استارت‌آگ در حال ایجاد تاسیسات برای هتل‌ها بوده تا میهمانان بتوانند درخشش آرامش‌بخش انرژی زیستی را تجربه کنند. طی دو تا سه سال آینده، ری امیدوار است که بتوانند نصب این سامانه را در شهرها و محیط‌های داخل شهری انجام دهد.

در این فناوری نور از باکتری دریایی به صورت طبیعی منتشر می‌شود. این باکتری‌های زنده بوده و باید تغذیه شوند بنابراین سیستم روشنایی نیاز به نگهداری دارد. برای خاموش کردن چراغ، باید اکسیژن را در محیط کم کرد، البته این کار منجر به مرگ باکتری نمی‌شود و فقط تابش را حذف می‌کند.

منبع : https://www.forbes.com/sites/devinthorpe/2019/10/04/29-year-old-french-entrepreneur-creates-light-without-electricity/#bc0f0d76db2c

نظر شما