همکاری مشترک برای توسعه نانوچاپ‌سه‌بعدی مبتنی بر نانوذرات

تاریخ : ۱۳ مهر ۱۳۹۸

تعداد بازدید : ۴۷۶

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی

شرکت ایکس‌جت یکی از شرکت‌های توسعه دهنده فناوری چاپ سه بعدی مبتنی بر نانوذرات است. این شرکت موفق به دریافت حمایت مالی 45 میلیون دلاری برای توسعه فناوری نانوچاپ شده است.

شنژن هایفیوچر اینفورمیشن تکنولوژی (Shenzhen Hifuture Information Technology) به دنبال سرمایه‌گذاری 45 میلیون دلاری در شرکت ایکس‌جت است، شرکتی که در حوزه چاپ سه‌بعدی فلزات وسرامیک فعالیت دارد.

این سرمایه‌گذاری در دو مرحله انجام می‌شود که در مرحله اول 25 میلیون دلار و در مرحله دوم 20 میلیون دلار در این شرکت سرمایه‌گذاری خواهد شد.

شرکت ایکس‌جت ارائه دهنده فناوری چاپ سه بعدی با استفاده از نانوذرات است. برخلاف دیگر روش‌های رایج در چاپ سه بعدی، با این روش که مبتنی بر نانوذرات است فلزات گداخته نمی‌شوند و آسیبی به ساختار وارد نمی‌شود. از آنجایی که در این فناوری از پودر استفاده نمی‌شود، احتمال ورود آلودگی به همراه نانوذرات در این فناوری به حداقل می‌رسد و در نتیجه مشکلی برای سلامتی نخواهد داشت.

در این فناوری مبتنی بر نانوذرات از فلزات و سرامیک استفاده می‌شود که به صورت سیال در آمده و تشکیل پوسته‌ای در اطراف ذرات فلزی یا سرامیکی قرار می‌گیرد. هدف جت‌ایکس این است که بتوان چاپ سه بعدی را با استفاده از چند ماده انجام داد به طوری که فلز به عنوان بدنه و سرامیک به عنوان ماده پشتیبان استفاده شود که بعد بتوان سرامیک را از ساختار جدا کرد. زمانی که کارتریج از نانوذرات پر شد، این سیستم ذرات را روی سطح مورد نظر اسپری می‌کند؛ جایی که دمای بالایی داشته و در نهایت موجب بخار شدن جوهر می‌شود. آنچه باقی می‌ماند لایه‌ای از جنس سرامیک است. از آنجایی که این فناوری مبتنی بر چاپ جوهرافشان است، بنابراین نانوذرات به صورت لایه نازک روی سطح قرار می‌گیرند و ساختاری با شکل هندسی پیچیده ایجاد می‌کنند. این روش بسیار ساده و ایمن است.

Carmel 1400 و Carmel 700 دو دستگاهی هستند که توسط این شرکت تولید و به بازار عرضه شده‌اند. Carmel 1400 در واقع یک دستگاه بزرگ در ابعاد 1400 سانتیمتر مربع بوده که ارتفاع آن به 7.9 اینج می‌رسد. با این ابعاد، می‌توان گفت که این دستگاه چاپ سه بعدی یکی از بزرگترین تجهیزات چاپ سه بعدی در این صنعت است. Carmrl 700 ابعاد کوچکتری داشته و برای تولید قطعات کوچک، مقرون به صرفه‌تر است.

منبع : https://3dprintingindustry.com/news/shenzhen-hifuture-files-to-invest-45m-in-xjet-metal-and-ceramic-3d-printing-162303/

نظر شما