ساخت رابط مغز و کامپیوتر برای کنترل ویلچر

تاریخ : ۳۱ شهریور ۱۳۹۸

تعداد بازدید : ۹۰۷

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

پژوهشگران با ترکیب فناوری‌نانو، الکترونیک، رابط مغز و کامپیوتر به همراه یادگیری عمیق موفق به ساخت سامانه‌ای شدند که می‌توان از آن برای کنترل ویلچر استفاده کرد.

ترکیب نوعی الکترود نانوغشاء با الکترونیک انعطاف‌پذیر به همراه الگوریتم‌های یادگیری عمیق می‌تواند به افراد معلول کمک کند تا به صورت بی‌سیم اقدام به کنترل ویلچیر برقی کنند. برای این کار یک رابط کامپیوتر کوچک طراحی شده که بی‌نیاز از کلاه‌های بزرگ حاوی الکترود می‌تواند ویلچر را کنترل کند.

کاربر می‌تواند با استفاده از یک رابط قابل حمل و بی‌سیم، از ابزار پوشیدنی برای دریافت سیگنال‌های مغزی استفاده کند. این گروه تحقیقاتی این فناوری رابط مغز و کامپیوتر را روی 6 داوطلب مورد آزمایش قرار داده‌اند اما برای افراد معلول هنوز آزمایشی انجام نشده است.

نتایج این پروژه که توسط محققان موسسه فناوری جرجیا، دانشگاه کنت و دانشگاه ایالتی ویچیتا انجام شده در نشریه  Nature Machine Intelligence به چاپ رسیده است.

وون هون یو استادیار دانشگاه و از محققان این پروژه می‌گوید: « این پروژه یک راهبرد بنیادی برای طراحی سامانه‌های EEG قابل حمل ارائه می‌دهد که از آن می‌توان برای کمک به ادوات مختلف استفاده نمود. نوآوری اصلی در این پروژه، توسعه یک بسته یکپارچه از سامانه رصد EEG با قدرت تفکیک بالا و مدارهای بسیار کوچک است.»

رابط مغز و کامپیوتر یک بخش اساسی از فناوری توانبخشی است که به افراد مبتلا به ALS، سکته مغزی و سایر ناتوانایی‌های حاد حرکتی کمک می‌کند تا بتوانند حرکت کنند.

پژوهشگران از نسل جدیدی از حسگرهای انعطاف‌پذیر بی‌سیم استفاده کردند که به راحتی می‌توان آن را روی پوست قرار داد. این حسگر قادر است از فاصله 15 متری اطلاعات را به تبلت منتقل کند. سیگنال‌هایی که این رابط دریافت می‌کند به دلیل دامنه کوتاهی که دارند بسیار سخت قابل شناسایی است و بیشتر شبیه به نویز هستند. با این وجود محققان از الگوریتم عصبی یادگیری عمیق روی مدار انعطاف‌پذیر استفاده کردند تا بتوانند این سیگنال‌ها را دریافت کنند.

این سیستم از سه الکترود الاستومری که روی سر قرار می‌گیرد بهره‌مند است.  یک الکترود بسیار نازک نیز روی گردن و یک الکترود چاپی نیز نزدیک گوش قرار داده می‌شود. برای استفاده از این الکترودها نیاز به ژل نیست.

منبع : https://techxplore.com/news/2019-09-wearable-brain-machine-interface-wheelchair-vehicle.html

نظر شما