ساخت آزمایشگاه روی تراشه با استفاده از نانولوله های کربنی

تاریخ : ۲۰ مرداد ۱۳۹۸

تعداد بازدید : ۳۴۷

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

پژوهشگران آزمایشگاه روی تراشه ای ساختند که در آن از نانولوله های کربنی به عنوان جذب کننده مواد هدف استفاده شده است.

سلول های سرطانی از ابتدای تشکیل تومور در بدن، در جریان خون حضور دارند اما به دلیل غلظت بسیار کم آنها، تشخیص این سلول های دشوار است. اگر بتوان ابزاری ساخت که با استفاده از آن سلول های شناور در خون جمع آوری شوند آنگاه می توان گفت که تشخیص زودهنگام سرطان امکان پذیر است. یک گروه تحقیقاتی موفق به ساخت تراشه‌ای از جنس نانولوله‌های کربنی شدند که می‌تواند سلول‌های تومور را جریان خون جمع‌آوری کند و آنها را براساس نوع و اندازه جداسازی نماید. این نوع طراحی تراشه به دانشمندان اجازه می‌دهد تا به صورت موثری سلول‌ها را از هم تفکیک کرده و شناسایی کنند و حتی اقدام به کشت سلول‌ها کنند، کاری که در نهایت منجر به تشخیص زودهنگام سرطان خواهد شد و همچنین روی پیش‌بینی دوره سرطان تاثیرگذار است. این فناوری برای توسعه آزمایشگاه روی تراشه مناسب است.

بیشتر مرگ و میر ناشی از سرطان به دلیل پیشرفت بیماری بوده به طوری که تومور به قدری رشد می‌کند که درمان آن امکان‌پذیر نیست. معمولا تومورهای کوچک قابل شناسایی نبوده و زمانی که به مرحله بلوغ می‌رسند با فناوری‌های رایج شناسایی می‌شوند.

بنابراین محققان به دنبال راهبردهایی هستند که بتوان سلول‌های تومور را سیستم گردش خون بیرون کشید. این نوآوری می‌تواند به شناسایی سرطان در مراحل اولیه که قابل تشخیص با روش‌های رایج نیست کمک کند.

پانچاپاکسان از محققان این پروژه می‌گوید: « بیرون کشیدن سلول‌های سرطانی از سیستم گردش خون کاری دشوار است و مانند یافتن سوزن در انبار کاه است. تعداد این سلول‌ها در حد یک تا ده سلول در میان میلیاردها پلاکت است.»

تلاش‌های زیادی در آزمایشگاه‌های تحقیقات درجریان است تا بتوان این سلول ها را شناسایی کرد. ابعاد نزدیک به هم سلول های تومور با سلول‌های سفید خون موجب سردرگمی محققان می‌شود.

این تراشه‌ای که محققان ساخته‌اند می‌تواند ا کمک نانولوله‌های کربنی اقدام به جمع‌آوری این سلول‌ها کند. این گروه پیش از این نشان داده بودند که سلول‌های تومور سرطانی به نانولوله‌های کربنی متصل می‌شوند اما سلول‌های سفید اتصالی به نانولوله‌ها ندارند بنابراین می‌توان از این راهبرد برای جدا کردن سلول‌های سرطانی از خون استفاده کرد.

پژوهش‌های اخیر نشان داده است که سلول‌های تومور به شکل غیرقابل انکاری ظریف‌تر از آن چیزی هستند که پیش از این تصور می‌شد. بنابراین برای جمع‌آوری آنها سامانه‌ای نرم نیاز است.

منبع : http://heraldcorrespondent.com/researchers-at-wpi-built-a-new-chip-to-capture-circulating-tumor-cells.html

نظر شما