«مغز روی تراشه» راهبردی به سوی ساخت مغز مصنوعی

تاریخ : ۰۳ مرداد ۱۳۹۸

تعداد بازدید : ۸۴۶

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

محققان با ساخت تراشه‌ای نشان دادند که می‌توان فعالیت‌هایی نظیر ذخیره‌سازی یا حذف اطلاعات در مغز را شبیه‌سازی کنند. این تراشه در واقع بخشی از فعالیت‌های مغز را انجام می‌دهد.

پژوهشگران دانشگاه RMIT دستگاهی ساختند که می‌تواند با تقلید از مغز انسان، اطلاعات را ذخیره‌سازی کند. این فناوری با الهام از اپتوژنتیک ابداع شده است.

در اپتوژنتیک، دانشمندان تلاش می‌کنند تا با استفاده از نور، نرون‌های مغز را تحریک کرده و آنها را دستکاری کنند. برای این کار معمولا از سامانه الکترونیکی استفاده می‌شود.

این تراشه‌ای که پژوهشگران ساخته‌اند از جنس مواد لایه‌نازک بوده که در اثر تابش نور مقاومت الکتریکی آن تغییر می‌کند. با استفاده از این روش می‌توان نرون‌ها را وادار به ذخیره یا حذف اطلاعات کرد.

صامت ولی از محققان این پروژه می‌گوید که این فناوری در حال نزدیک شدن به هوش مصنوعی است به طوری که امکان بهره‌برداری از پتانسیل‌های مغز را فراهم می‌کند.

دکتر ولی می‌افزاید که این تراشه با الهام از فناوری اپتوژنتیک ساخته شده و تلاش دارد تا چیزی شبیه به مغز انسان ارائه کند. ولی می‌گوید: « توانایی ذخیره‌سازی، حذف و پردازش اطلاعات در کامپیوتر اهمیت زیادی دارد. مغز یک سیستم کاملا کارا است. ما می‌توایم به سادگی با تابش پرتوهایی با طول موج‌های مختلف، تحریک نرون‌های مغز را انجام دهیم.»

با استفاده از این فناوری دانشمندان می‌توانند کامپیوترهای سریع و کارا بسازند که در آن از تابش نور استفاده می‌شود. نتایج این پروژه مصداق بارز توسعه فناوری مغز مصنوعی است. ابزار مغز روی تراشه می‌تواند از محیط پیرامون چیزهای زیادی بی‌آموزد.

نتایج این پروژه به دانشمندان کمک می‌کند تا درباره ساز و کار ذخیره‌سازی اطلاعات در مغز بیشتر بی‌آموزند و تاثیر عوامل مختلف روی اختلالات مغزی نظیر آلزایمر را بهتر درک کنند.

در این تراشه با تغییر طول موج اعمال شده، جریان میان نرون‌ها تغییر می‌کند. این کار شبیه فناوری اپتوژنتیک است که در آن با تابش نور، نرون تحریک می‌شود.

 

منبع : https://www.news18.com/news/buzz/researchers-create-electronic-chip-that-mimics-brain-to-make-memories-in-a-flash-2237953.html

نظر شما