ساخت رابط مغز و کامپیوتر که بی‌نیاز از ایمپلنت کاشتنی در مغز است!

تاریخ : ۰۲ مرداد ۱۳۹۸

تعداد بازدید : ۹۵۱

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

رابط‌های مغز و کامپیوتر (BCI) معمولا نیاز به جراحی و کاشت ایمپلنت دارند. محققان رابطی ساختند که تنها با استفاده از الکترود سیگنال‌ها را جابه‌جا می‌کند و نیاز به جراحی ندارد.

رابطی را تصور کنید که می تواند به کاربر کمک کند تا بدون نیاز به موس، با کامپیوتر کار کند. این رابط به صورت کلاهی حاوی الکترود روی سر کاربر قرار می‌گیرد.

محققان دانشگاه ملون کارنگی در حال کار روی چنین سامانه‌ای هستند که بتواند با استفاده از دستگاه EEG به کاربر کمک کند تا امواج مغزی را به کامپیوتر ارسال کند تا در نهایت فرمان مورد نظر در کامپیوتر اجرا شود. چنین فناوری برای توانبخشی بیمارانی که دچار معلولیت هستند، نیز مناسب است.

بین هی از محققان دانشگاه ملون کارنگی می‌گوید: « این اولین باری است که یک رابط مغز و کامپیوتر غیرتهاجمی می‌تواند به صورت مستقیم یک بازوی روباتیک را به حرکت در آورد.»

او معتقد است که تلاش‌هایی که پیش از این برای کنترل بازوی روباتیک انجام شده تا حد زیادی حرکت گسسته و ناپیوسته بوده است، یعنی بازو به جسم نزدیک شده، آن را گرفته و به جای دیگری منتقل می‌کند. اما این فناوری جدید می‌تواند حرکت نسبتا یکنواخت و سیالی را داشته باشد.

هدف نهایی در این پروژه آن است که رابطی ساخته شود که با استفاده از آن بتوان بازوهای روباتیک را به صورت مستمر حرکت دارد و از آن برای فعالیت‌های روزمره نظیر باز کردن و بسته در یا جابه‌جا کردن مواد غذایی در قفسه‌های آشپزخانه استفاده نمود.

مزیت این فناوری آن است که یک روش غیرتهاجمی بوده و در آن نیاز به جراحی‌های پیچیده نیست. در حالی که بسیاری از رابط‌های مغز و کامپیوتر که پیش از این ساخته شده بودند، نیاز به جراحی داشته که این امر موجب افزایش هزینه و خطر می‌شود. نتایج این پروژه نشان داد که این رابط مغز و کامپیوتر می‌تواند سیگنال‌های مغز را به‌صورت کنترل از راه دور و بدون نیاز به ایمپلنت کاشتنی در مغز، جا به جا کند.

پژوهشگران قصد دارند روی توسعه و بهبود این فناوری کار کنند تا بتوان از آن در بیماران مبتلا به معلولیت استفاده کرد.

 

 

منبع : https://www.engadget.com/2019/07/22/mind-controlled-robot-arm-no-brain-implants/

نظر شما