برچسب الکترونیکی شبیه به خالکوبی، برای رصد قلب

تاریخ : ۰۳ تیر ۱۳۹۸

تعداد بازدید : ۲۳۲

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

پژوهشگران برچسب الکترونیکی شبیه به خالکوبی ساختند که می‌تواند روی قفسه سینه بچسبد و وضعیت سلامت قلب را رصد کند. این حسگر انعطاف‌پذیر بوده و بسیار نازک است بنابراین استفاده از آن برای کاربر بسیار ساده است.

محققان دانشگاه تگزاس موفق به ارائه ابزاری برای رصد عملکرد قلب شدند که می‌تواند وضعیت سلامت کاربرد را تا چند روز رصد کند. این تیم تحقیقاتی یک برچسب الکترونیکی ساختند که همانند خالکوبی روی بدن قرا می‌گیرد و قابلیت ارتجاعی دارد. این حسگر با استفاده از اندازه‌گیری امواج ECG و SCG وضعیت قلب را بررسی می‌کند.

برای بیمارانی که در معرض بیماری قلبی هستند، رصد دائمی وضعیت قلب اهمیت زیادی دارد. خوانش ECG به تنهایی کافی نیست چرا که اطلاعات الکتریکی درباره قلب ارائه می‌دهد و به اندازه ترکیب ECG/SCG موثر نیست.

برای حل این مشکل محققان حسگر قابل پوشیدنی ساختند که می‌تواند در طول زمان به بررسی عملکرد قلب بپردازد. در حال حاضر چنین ابزارهایی وجود دارند اما به دلیل حجم بالا و سنگین بودن، برای کاربر مشکلاتی به همراه دارند.

اما این حسگر جدید انعطاف‌پذیر بوده و از جنس پلی‌وینیلیدین فلوراید است که خاصیت پیزوالکتریک دارد به این معنا که در اثر تغییر شکل، الکتریسیته تولید می‌کند. از انجایی که این حسگر بسیار نازک و قابل ارتجاع است، به راحتی روی قفسه سینه می‌چسبد و می‌تواند از لرزش‌های سینه نقشه برداری کند.

این ابزار با استفاده از تلفن همراه و از راه دور شارژ می‌شود بنابراین می‌توان چندین روز آن را پوشید و به صورت مستمر وضعیت بدن را با آن پایش کرد. اندازه‌گیری‌های ECG و SCG می‌تواند به دقت وضعیت سلامت قلب را رصد کند. نانشو لو از محققان این پروژه می‌گوید: « ما می‌توانیم درک بسیار دقیقی از وضعیت قلب به‌دست آوریم.»

یکی از مزیت‌های این فناوری نسبت به روش‌های قبلی، سهولت کاربرد آن است. محققان اپلیکیشینی برای کار با این دستگاه ساخته‌اند که می‌تواند تمام داده‌ها را جمع‌آوری کند.

نتایج این پروژه در قالب مقاله‌ای با عنوان A Chest‐Laminated Ultrathin and Stretchable E‐Tattoo for the Measurement of Electrocardiogram, Seismocardiogram, and Cardiac Time Intervals در نشریه Advanced Science به چاپ رسیده است.

 

منبع : https://www.medgadget.com/2019/06/stretchable-e-tattoo-for-long-term-heart-monitoring.html

نظر شما