رابط مغز و کامپیوتر غیرتهاجمی، بی‌نیاز از کاشت ایمپلنت در بدن

تاریخ : ۰۲ تیر ۱۳۹۸

تعداد بازدید : ۳۹۹

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

برای اولین بار، رابط مغز و کامپیوتر غیرتهاجمی ساخته شده که قادر است به کاربر برای به حرکت در آوردن بازوی روباتیک کمک کند. این رابط نیاز به ایمپلنت‌های قابل کاشت در بدن ندارد.

یک گروه تحقیقاتی از دانشگاه کارنجی ملون با همکاری پژوهشگرانی از دانشگاه مینسوتا موفق به ارائه ابزار کنترل روباتی غیرتهاجمی شدند. این گروه با استفاده از رابط مغز و کامپیوتر غیرتهاجمی، برای اولین بار موفق شدند یک بازوی روباتیک را به حرکت در آورند بدون این که نیاز به کاشت ایمپلنت در مغز باشد.

توانایی کنترل روباتیک غیرتهاجمی با استفاده از فکر کاربردهای وسیعی به ویژه برای بیماران ناتوان جسمی دارد، کسانی که به دلیل معلولیت امکان حرکت اجزاء بدن را ندارند.

تا کنون رابط‌های مغز و کامپیوتر که برای کنترل بازوهای روباتیک ساخته شده‌اند، به ایمپلنت‌های مغزی وابسته بوده‌اند، این ایمپلنت‌ها باید با کمک جراحی در زیر جمجمه قرار داده شود تا بتواند عملکرد مناسبی داشته باشد که برای این کار نیاز به تجهیزات پزشکی و هزینه بالا است که در عین حال ریسک زیادی را نیز با خود به دنبال دارد.

آنچه که محققان در این پروژه انجام دادند، رابطی بود که تنها با فکر کردن و بدون نیاز به هیچ ایمپلنتی کار می‌کند. در صورتی که این فناوری تجاری‌سازی شود، کاربردهای زیادی برای کمک به افراد معلول خواهد داشت.

با این رابط غیرتهاجمی، کاربر می‌تواند یک بازوی روباتیک را به حرکت در آورد تا با آن نشانگر موس روی کامپیوتر را کنترل کند. این رابط می‌تواند به صورت مستمر نشانگر را دنبال کند در حالی که بازوی روباتیکی که پیش از این ساخته شده بود نمی‌توانست مستمر کار کند.

در مقاله‌ای که این گروه با عنوان Noninvasive neuroimaging enhances continuous neural tracking for robotic device control در نشریه Science Robotics به چاپ رساندند چارچوب جدیدی برای بهبود رابط‌های مغز و کامپیوتر ایجاد کردند.

این فناوری تا کنون روی 68 نفر مورد آزمایش قرار گرفته است که نتایج قابل توجهی در پی داشته است. محققان این پروژه امیدوارند که در آینده از این فناوری بتوان برای ادواتی نظیر تلفن‌های هوشمند استفاده کرد.

 

منبع : https://techxplore.com/news/2019-06-first-ever-successful-mind-controlled-robotic-arm.html

نظر شما