سرمایه‌گذاری ۲۰.۴ میلیون دلاری دارپا در بخش BCI

تاریخ : ۳۰ خرداد ۱۳۹۸

تعداد بازدید : ۳۱۴

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

دارپا با سرمایه‌گذاری 20.4 میلیون دلاری در پروژه‌ای در حوزه رابط مغز و کامپیوتر (BCI) به دنبال توسعه فناوری است که با آن بتواند هدایت پهپادها را تنها با فکر انجام دهد. همچنین با این فناوری افراد معلول امکان توانبخشی پیدا می‌کنند. این پروژه به مدت چهار سال توسط شرکت بتل در حال انجام است.

شرکت بتل (Battelle) در حال کار روی پروژه‌ای برای کمک به افراد معلول است.  این شرکت با بودجه 20.4 میلیون دلاری که طی قراردادی با دارپا برای مدت چهار سال دریافت کرده در حال ساخت رابطی است که بتواند به افراد معلول کمک کند. این فناوری BrainStorm نام دارد، فناوری که در آن نانوذرات به داخل خون تزریق شده تا برای نقشه‌برداری از مغز استفاده شود. این نانوذرات سیگنال‌ها را میان نرون انتقال داده و در نهایت کمک می‌کند تا توسط یک کلاه دریافت شوند.

گواراف شارما از محققان این پروژه می‌گوید: «دارپا علاقه‌مند است تا شانس خود را روی فناوری‌های نوآورانه برای آینده امتحان کند. ما روی توسعه فناوری کار می‌کنیم که به ما کمک می‌کند تا با مغز ارتباط برقرار کنیم. این فناوری مانند طوفانی از فرصت‌ها است که ما آن را برای دارپا ارائه کردیم و دارپا از آن استقبال کرد.»

این گروه تحقیقاتی فناوری ارائه کردند که می‌تواند سیگنال‌های سلول‌های مغز را از کورتکس به عضلات منتقل کند. آنها این فناوری را روی چند داوطلب که در اثر تصادف معلول شده بودند، مورد آزمایش قرار دادند. محققان بعد از افزودن هوش مصنوعی به این فناوری نشان دادند که عملکرد آن بهبود زیادی پیدا کرد.

دارپا در این پروژه به دنبال اهداف مختلفی است، اول این که سیستم بدون سیمی نیاز دارد که با آن میان مغز و کامپیوتر ارتباط ایجاد کند. نانوذرات مغناطیسی به توسعه این فناوری کمک کرده اند. دومین هدف دارپا این است که بتواند با این فناوری چیزهای دیگر به جز عضلات نظیر پهپاد را نیز هدایت کند. سومین هدف دارپا ایجاد یک ارتباط دوطرفه است مثلا اثر باد روی پهپاد توسط کاربر احساس شود.

در صورت ارائه فناوری رابط مغز و کامپیوتر بی‌سیم، دارپا می‌تواند ماموریت‌های خود را در میدان نبرد بهتر انجام دهد.

این حمایت مالی در سه مرحله تقسیم بندی شده و در اختیار شرکت بتل قرار داده شده است.

منبع : https://www.bizjournals.com/columbus/news/2019/06/17/battelle-lands-20-4m-to-develop-brainstorm-tech.html

نظر شما