اختصاص بودجه ۱۹.۴ میلیون دلاری توسط دارپا برای توسعه BCI

تاریخ : ۰۹ خرداد ۱۳۹۸

تعداد بازدید : ۸۱۹

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

دارپا برای توسعه فناوری رابط مغز و کامپیوتر بودجه 19.4 میلیون دلاری را در اختیار دانشگاه کارنج ملون قرار داده است.

آژانس پروژه‌های تحقیقات پیشرفته دفاعی امریکا موسوم به دارپا حمایت مالی 19.4 میلیون دلاری برای انجام پروژه‌ای در دانشگاه کارنج ملون اختصاص داد، در این پروژه قرار است روی طراحی و ساخت رابط مغز و کامپیوتر قابل پوشیدن کار شود. این دانشگاه چند روز قبل اعلام کرد که رابطی غیرتهاجمی برای ثبت اطلاعات و تحریک فعالیت‌های نرونی طراحی خواهد کرد که این رابط بخشی از پروژه‌ای است که دارپا در آن مشارکت دارد. دارپا برنامه‌ای برای تولید نسل جدید ادوات ارتباط دهنده مغز و کامپیوتر تدارک دیده است.

این دستگاه با قدرت تفکیک بالا و بدون نیاز به جراحی می‌تواند اطلاعات مورد نیاز را از مغز استخراج کند. برای دستیابی به اطلاعات مغزی، لازم است که به مدارهای نرونی دسترسی داشت و محققان این اطلاعات را به منظور مطالعات کارایی مغز نیاز دارند.

این رابط مغز و کامپیوتر می‌تواند به توسعه روش‌های درمانی و کمک به افراد مبتلا به بیماری‌های عصبی نظیر پارکینسون مورد استفاده قرار گیرد.

مریم چمن‌زر از محققان این پروژه می‌گوید: « یکی از  چالش‌های بنیادین که همیشه در مسیر ساخت ادوات غیرتهاجمی وجود دارد، پخش سیگنال‌های الکتریکی، نوری و فراصوت در بافت مغز است این سیگنال‌ها در بافت مغزی دچار

پراش می‌شوند و جمع‌آوری انها دشوار است. ما برای جمع‌آوری این اطلاعات راهکاری ارائه دادیم و در نهایت قرار است دستگاهی با قدرت تفکیک بالا به منظور اندازه‌گیری سیگنال‌ها و تحریک مغز ساخته شود.»

دارپا به دنبال استفاده از رابط مغز و کامپیوتر در بخش‌های نظامی نیز است. این سازمان به دنبال توسعه فناوری است که با استفاده از آن امکان کنترل سربازان از طریق مغز آنها فراهم می‌شود. آژانس پروژه‌های تحقیقات پیشرفته دفاعی امریکا اعلام کرده که این سازمان در حال توسعه رابط مغز و کامپیوتری است که می‌تواند سربازان را به کامپیوتر متصل کرده و با استفاده از کامپیوتر، مغز سربازان را کنترل کرده و در نهایت رفتار سرباز در میدان نبرد را کنترل کند.

این سازمان به‌دنبال ارائه نسل جدید فناوری عصبی بی‌نیاز از جراحی است که در قالب برنامه N3 پیاده‌سازی شود. این پروژه قصد دارد تا دو فناوری جدید را عرضه کند.

منبع : https://www.executivegov.com/2019/05/darpa-taps-cmu-to-develop-noninvasive-brain-interface/

نظر شما