چاپ سه بعدی قلب کامل با سلول‌های انسانی

تاریخ : ۲۹ فروردین ۱۳۹۸

تعداد بازدید : ۲۶۸

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

پژوهشگران برای اولین بار با استفاده از چاپ سه بعدی اقدام به ساخت قلبی حاوی رگ‌ها و بطن کردند. جزئیات این قلب چاپ شده به صورت کامل شبیه به قلب طبیعی است و دانشمندان امیدوارند که ادامه این مسیر منجر به تولید قلب‌هایی مناسب برای پیوند در انسان شود. این قلب با استفاده از سلول‌های انسانی ساخته شده است.

برای اولین بار قلب سه بعدی با استفاده از سلول‌های انسان تولید شد. این قلب سه بعدی با کمک مواد زیستی یک بیمار و با استفاده از چاپگر سه بعدی ساخته شده است.

نتایج این پژوهش در نشریه Advanced Science به چاپ رسیده است.

در این مقاله محققان نشان دادند که چگونه می‌توان یک قلب کامل را چاپ کرد به طوری که تمام سلول‌ها، رگ‌ها، بطن و حفره‌های موجود در قلب طبیعی در این محصول  وجود داشته باشد. مزیت این فناوری نسبت به روش‌های قبلی در ایجاد همین جزئیات است، در تمام تحقیقات پیشین که روی ساخت قلب انجام شده بود، تنها یک بافت ساده بدون رگ با استفاده از چاپگر تولید شده بود.

برای ساخت این قلب، از بافت چربی استخراج شده از بدن بیمار استفاده شده است. این مواد سلولی از بافت جدا شده و به عنوان جوهر مورد استفاده قرار می‌گیرد. با این کار محققان می‌توانند مدل‌های بافت پیچیده نظیر پچ‌های قلبی و حتی کل قلب را تولید کنند.

لازم به ذکر است که این قلب خیلی بزرگ نیست و تنها در ابعاد قلب یک خرگوش است. اما این فناوری می‌تواند برای تولید اندام‌هایی با ابعاد اندام واقعی در انسان استفاده شود. در حال حاضر این قلب تنها می‌تواند منقبض شود اما دانشمندان قصد دارند تا با کشت قلب‌های چاپ شده و آموزش آنها بتوانند عملکرد واقعی قلب را در این محصولات ایجاد کنند. به محض این که این فرآیند کامل شود آنها می‌توانند پیوند قلب را روی مدل‌های حیوانی انجام دهند.

سال‌هاست که پژوهشگران در حال کار روی ساخت بافت‌های چاپی سه بعدی هستند تا در نهایت بتوانند اندام‌های برای پیوند تولید کنند. ساخت این قلب در قالب پروژه‌ای ده ساله برنامه‌ریزی شده تا بعد از این زمان، فناوری به حدی ارتقاء یابد که بتوان از آن در بیمارستان‌ها استفاده کرد.

منبع : https://www.engadget.com/2019/04/15/tel-aviv-university-3d-printed-heart/

نظر شما