ساخت حسگر نانوالکترومکانیکی برای بهبود عملکرد هدفون‌ها

تاریخ : ۲۷ فروردین ۱۳۹۸

تعداد بازدید : ۲۵۹

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

شرکت نانوسنس نانوحسگر بسیار کوچکی تولید کرده که می‌تواند عملکرد هدفون‌ها را بهبود دهد. این حسگر نانوالکترومکانیکی ده برابر کوچکتر از حسگرهای رایج مورد استفاده در هدفون‌ها بوده در نتیجه فضای بیشتری در اختیار تولیدکنندگان قرار می‌دهد تا در این فضای اضافی ایجاد شده، از باتری‌های بزرگتر استفاده کنند.

شرکت نانوسنس (Nanusens) اعلام کرد که با ساخت حسگری موفق شده تا زمان کارکرد هدفون‌ها را 20 درصد افزایش دهد. این شرکت به جای حسگرهای MEMS از نانوحسگرها استفاده کرده است که ده برابر کوچکتر بوده و فضای بیشتری برای باتری در اختیار تولیدکننده قرار می دهد.

نانوسنس این حسگر را با استفاده از لایه‌های نانومقیاس در تراشه‌ CMOS ساخته است. برای این کار دی‌الکتریک فلزی داخلی (IMD) اچ شده و حفره‌های بوجود آمده در ادامه ایزوله می‌شود. در این روش از فرآیندهای رایج CMOS استفاده شده و کمترین پردازش اضافه برای ساخت نانوحسگر لازم است. این حسگر دارای عملکردی مشابه دیگر ادوات CMOS دارد در حالی که ابعاد کوچکتر شده است.

این نانوحسگر الکترومکانیکی تنها یک میلیمتر مربع مساحت داشته و به تولیدکننده 3 میلیمتر مربع فضای اضافه می‌دهد تا آن را با باتری پر کند. این شرکت قصد دارد تا اولین محصول خود را در سه ماهه چهارم سال 2019 عرضه کند، این محصول یک شناساگر حرکتی دو بعدی برای هدفون‌ها است. قرار است از این حسگر در محصولات دیگر نیز استفاده شود. براساس اطلاعات منتشر شده این حسگر مستقیم روی بورد مدار چاپی قابل نصب است.

ژوزف مونتانیا مدیرعامل شرکت نانوسنس می‌گوید: « فناوری نانوحسگر ما بسیار انطباق‌پذیر است و ما می‌توانیم از این فناوری برای تولید حسگرهای مختلف استفاده کنیم. این حسگر را می‌توان روی تراشه‌های موجود در محصولات به صورت مستقیم قرار داد و همچنین امکان قرار دادن چندین حسگر نیز روی تراشه وجود دارد بدون این که نیاز به فضای بیشتری باشد.»

شرکت نانوسنس معتقد است که این فناوری می‌تواند بازار حسگرها را متحول کند و به تقاضای رو به رشد در بازار پاسخ دهد. در حال حاضر تقاضای زیادی برای حسگرهای ارزان قیمت در تلفن‌های هوشمند، فناوری‌های پوشیدنی و اینترنت اشیاء وجود دارد که این موضوع موجب بازار چند میلیارد دلاری در بخش حسگر شده است.

 

منبع : http://www.newelectronics.co.uk/electronics-news/nano-sensor-technology-increases-battery-life-of-earbuds/210323/

نظر شما