ساخت تراشه ۷۲ کیوبیتی توسط گوگل

تاریخ : ۲۶ اسفند ۱۳۹۷

تعداد بازدید : ۲۱۵

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

گوگل موفق به ساخت تراشه 72 کیوبیتی برای استفاده در کامپیوترهای کوانتومی شد. این تراشه نرخ خطای بسیار کمی داشته و می‌تواند تغییرات شگرفی در حوزه کامپیوتر کوانتومی ایجاد کند.

گوگل بزرگترین موتور جستجوی جهان، یکی از پرکاربردترین سیستم‌های عامل تلفن همراه و صدها محصول دیگر را تولید کرده است. این شرکت روی فناوری‌های نوظهور نظیر یادگیری ماشینی نیز سرمایه‌گذاری کرده است. در این مسیر، گوگل به دنبال ساخت کامپیوتر کوانتومی است و اخیرا اعلام کرده که تراشه‌ای برای محاسبات کوانتومی موسوم به Bristlecone ساخته است که می‌تواند تاثیر شگرفی روی این حوزه داشته باشد. این تراشه 72 کیوبیتی بوده و آخرین تراشه‌ای که پیش از این ساخته شده تنها 9 کیوبیت دارد، بنابراین ساخت چنین تراشه‌ای یک گام بسیار بزرگ محسوب می‌شود.

یکی از چالش‌های حوزه کامپیوتر کوانتومی، تداخل شرایط محیطی است که موجب بروز خطا در محاسبات می‌شود که برای این کار باید کامپیوتر محافظت شود که سرد کردن یکی از راهکارها محسوب می‌شود. پیش از این گوگل کامپیوتر 9 کیوبیتی ساخته بود که نرخ خطای بسیار پایینی در حد 0.1 تا 1 درصد داشت.

گوگل قصد دارد تا تمرکز روی کاهش نرخ خطا را ادامه دهد، محققان معتقداند که این کار به گوگل اجازه می‌دهد تا بتواند تراشه های قدرتمندتری نظیر Bristlecone را بسازد. گوگل ادعا کرده که این تراشه جدید از کارایی بالا و خطای بسیار کم برخوردار بوده به‌طوری که از آن می‌توان به عنوان پیشگام کوانتومی یاد کرد.

این عملکرد به حدی است که می‌توان گفت محاسبات سامانه‌های کوانتومی می‌تواند با استفاده از این فناوری بسیار سریع‌تر از ابرکامپیوترهای رایج شود.

این تراشه جدید در آزمایشگاه هوش مصنوعی کوانتومی گوگل مورد آزمایش قرار گرفته است. محققان این شرکت اقدام به ارائه ابزارهای جدیدی کرده‌اند تا بتوانند عملکرد Bristlecone را ارزیابی کنند. همچنین ممکن است به زودی گوگل سخت‌افزار کوانتومی جدیدی را معرفی کند. هر چند هنوز باید اندکی صبر کرد تا کامپیوترهای کوانتومی بتوانند وارد زندگی روزمره ما شوند.

منبع : https://www.extremetech.com/extreme/265105-google-announces-bristlecone-quantum-computing-chip

نظر شما