رابط مغز و کامپیوتر در لحظات سخت به کمک انسان می‌آید!

تاریخ : ۲۵ اسفند ۱۳۹۷

تعداد بازدید : ۹۱۰

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

پژوهشگران نشان دادند که با استفاده از سامانه رابط مغز و کامپیوتر (BCI) می‌توانند شور و حال کاربر را در شرایط دشوار رصد کرده و با تغییر احساس وی به تصمیم‌گیری صحیح در این لحظه‌ها کمک کنند. این سامانه روی چند داوطلب با استفاده از شبیه‌ساز پرواز مورد آزمایش قرار گرفته و این رابط توانسته از نظر تغییر احساس به کاربر کمک کند تا درشرایط سخت، عملکرد بهتری داشته باشد.

حس و حال ما می‌تواند تاثیر زیادی در تصمیم‌گیری، قضاوت و فعالیت‌های روزمره داشته باشد. گاهی یک پرتو نور می‌تواند شوری در ما ایجاد کند که این شور و حال عملکرد ما را تغییر می دهد. بنابراین برای این که عملکرد در بالاترین سطح باشد، لازم است که شور و حال ما در سطح متعادلی باشد.

محققان دانشگاه کلمبیا برای اولین بار نشان داد که می‌توان از نروفیدبک برای اصلاح حالت‌های فرد استفاده کرد و عملکرد را بهینه‌سازی نمود، برای مثال یک خلبان بتواند متناسب با شرایط شغلی خود، شور و حال مناسبی داشته باشد. این گروه تحقیقاتی برای این کار از رابط مغز و کامپیوتر (BCI) استفاده کردند تا با استفاده از ثبت امواج EEG به مطالعه شور و حال کاربر بپردازند درحالی که کاربر با استفاده از واقعیت مجازی در حال پرواز مجازی است.

این رابط سیگنال‌های نروفیدبک تولید کرده و به کاربر کمک می‌کند تا حسی که در شرایط دشوار پرواز دارد، را کاهش دهد. با این کار عملکرد کاربر بهبود می‌یابد.

نتایج این پروژه در قالب مقاله‌ای در نشریه Proceedings of the National Academy of Sciences به چاپ رسیده است.

پاول ساجدا از محققان این پروژه می‌گوید: « این سوال بزرگی است که چطور می‌توانیم افرادی نظیر خلبان، ورزشکار بیسبال، بورس‌بازان یا هر کسی دیگر را که در اثر مسائل شغلی دچار دگرگونی احساسی می‌شوند را به حالت عادی برگرداند و با این کار عملکرد آنها را بهبود داد. تحقیقات ما نشان داد که با استفاده از سامانه فیدبک‌دهی از فعالیت‌های مغز می‌توان احساس ایجاد شده را به حالت عادی هدایت کرد تا عملکرد ارتقاء یابد.»

پژوهشگران این پروژه در حال مطالعه چگونگی استفاده از این سامانه برای مدیریت احساس در شرایط بالینی هستند. این فناوری را می‌توان برای رصد آنلاین و کنترل شناختی زمانی که انسان و روبات با هم همکاری دارند، استفاده کرد. زمانی که روبات دریابد که احساس نامطلوبی در انسان ایجاد شده می تواند مسیری را در پیش گیرد که موجب کاهش استرس یا حس بد در همکار (انسان) خود شده و در نهایت وی را به سوی عملکرد مطلوب سوق دهد.

منبع : https://medicalxpress.com/news/2019-03-brain-computer-interface.html

نظر شما