شرکت دانش‌بنیان ایرانی: دستگاهی برای ثبت پیوسته و شبانه‌روزی نوار قلب

تاریخ : ۲۲ اسفند ۱۳۹۷

تعداد بازدید : ۲۹۰

5 امتیاز از 1 رای
نسخه چاپی

شرکت دانش‌بنیان نیک تک فناوری، دستگاه «هولتر مانیتور» برای رصد مستمر ضربان قلب ساخته است. این دستگاه قابل حمل و سبک می‌تواند تا 14 روز به صورت پیوسته وضعیت ضربان قلب بیمار را ثبت و در نهایت تمام داده‌ها را در اختیار پزشک قرار دهد.

شرکت نیک تک فناوری با تولید دستگاه هولتر مانیتور (Holter Monitor) امکان رصد ضربان قلب بیماران را فراهم کرده است. هولتر مانیتور، دستگاه قابل حمل ثبت پیوسته ضربان قلب است. برخی از آریتمی قلبی به صورت تصادفی و با فواصل زمانی زیاد روی می‌دهد که معمولا در زمان مراجعه به پزشک دیده نمی‌شود. در این موارد پزشک از هولتر مانیتور استفاده می‌کند. سیگنال‌های قلبی در هولتر ثبت و با قرائت اطلاعات ثبت شده توسط نرم‌افزار هوشمندی که توانایی شناسایی آریتمی‌های قلبی را دارد، پزشک می‌تواند به وجود آریتمی و نوع آن پی برد.

در این روش نوار قلب بیمار به صورت شبانه روزی و پیوسته در خارج از مرکز درمانی و در حین فعالیت، استراحت و زندگی روزمره بیمار، با استفاده از تعدادی الکترود که بر روی سینه بیمار چسبانده شده است توسط هولتر ثبت و ضبط می‌شود. اگر در حین این مدت هر گونه بی‌نظمی یا وقوع حوادث قلبی یا تپش قلب غیرعادی حتی برای چند ثانیه ایجاد شود، بلافاصله ثبت و ضبط می‌شود و بعدپزشک متخصص قلب می‌تواند آنها را بررسی کند و چگونگی وقوع حوادث قلبی و بی نظمی‌های قلبی را متوجه شود. این روش برای افرادی استفاده می شود که در طول شبانه روز فقط لحظات یا دقایق کوتاهی دچار مشکل قلبی می‌شوند و در بقیه زمان‌ها مشکل واضحی ندارند.

بیمار پس از 24 تا 48 ساعت به درمانگاه تخصصی قلب بازگشته و در آن جا پس از جدا کردن الکترودها، دستگاه هولتر را به یک رایانه متصل می‌سازند که نرم افزار ویژه هولتر، ضمن استفاده از الگوریتم‌های نرم افزاری خود، اطلاعات ثبت شده در هولتر را آنالیز و قسمت‌های مهم آن را به‌صورت نوار قلب نشان می‌دهد.

دکتر امید شعاعی از شرکت نیک تک فناوری درباره این دستگاه می‌گوید: «هولتر مانیتور تولید شده در شرکت نیک تک فناوری می‌تواند به‌صورت پیوسته و طولانی مدت اقدام به ثبت و ضبط اطلاعات ضربان قلب بیمار کند. این داده‌های توسط پزشک و با کمک نرم‌افزار تحلیل می‌شود تا مشکل بیمار مشخص شود.»

وی درباره مزیت این فناوری می‌گوید: « یکی از مزیت‌های این فناوری وزن کم آن است به طوری که این دستگاه 120 گرم وزن دارد. این دستگاه مصرف انرژی بسیار کمی دارد بنابراین کارکرد طولانی‌مدت داشته به‌طوری که می‌توان با یک بار شارژ کردن آن را 14 روز مورد استفاده قرار داد. از دیگر مزیت‌های این فناوری، امکان ثبت رویدادها است برای مثال اگر در لحظه‌ای خاص بیمار حس بدی داشته باشد می‌تواند با فشردن یک دکمه، این حس بد را در دستگاه ثبت کند تا بعد دکتر بتواند دلیل این حس را بررسی کند. همچنین امکان ثبت داده به‌صورت صوتی در این هولتر وجود دارد بنابراین برخلاف هولترهای رایج که باید برخی اطلاعات به‌صورت تایپ در آن وارد شود، در این دستگاه به‌صورت صوتی این داده‌های قابل ثبت است. یکی از مزیت‌های صادراتی این دستگاه قیمت پایین است به‌طوری که بین 2/1 تا 5/1 قیمت نمونه‌های خارجی است.»

شرکت نیک تک فناوری موفق به دریافت استانداردهای لازم برای عرضه این محصول در بازار شده است. دکتر شعاعی معتقد است که این دستگاه پتانسیل بالایی برای صادرات دارد از این رو شرکت نیک تک فناوری درصدد دریافت مجوزها و استانداردهای لازم نظیر CE است تا بتواند این هولتر را صادر کند.

دکتر شعاعی اطلاع‌رسانی ضعیف و فقدان اعتماد به محصولات داخلی را مانعی برای فروش و توسعه این محصول می‌داند و امیدوار است که با کمک سازمان‌های مربوطه بتوان مسیر استفاده از این فناوری ایرانی را در بخش درمانی داخل کشور هموار کرد.

شرکت دانش‌بنیان نیک تک فناوری از سال 1383 فعالیت خود را آغاز کرده و 5 سال است که به‌صورت متمرکز در حوزه قلب فعالیت دارد. این هولتر مانیتور اولین محصول نیک تک فناوری در حوزه قلب است.

نظر شما