دارپا برای توسعه رابط‌های نرونی فراخوان داده است

تاریخ : ۱۱ اسفند ۱۳۹۷

تعداد بازدید : ۸۹۵

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

دارپا فراخوانی برای پروژه ساخت رابط نرونی مبتنی بر هوش مصنوعی اعلام کرده که ارزش یک میلیون دلاری دارد. برنده این فراخوان باید طی 18 ماه نمونه اولیه از این رابط مغز و کامپیوتر را بسازد.

دارپا قصد دارد تا از رابط‌های مغز و کامپیوتر در میدان نبرد استفاده کند. برای این منظور پنتاگون تیم‌هایی از محققان را فراخوانده تا روی ساخت رابط‌های مغزی کار کنندکه به سربازان اجازه می‌دهد تا خودروها را با استفاده از فکر خود کنترل کنند.  دارپا پروپوزال‌هایی برای ارائه نسل جدیدی از فناوری‌عصبی را خواستار شده تا با استفاده از آن بتوان فناوری رابط مغزی رایج را ارتقاء دهند.

در حال حاضر فناوری رابط مغز و کامپیوتر که در دسترس موجود است برای کنترل ادوات پروتز نظیر دست یا پای مصنوعی استفاده می‌شود که به کاربر اجازه می‌دهد تا با فکر خود این ادوات را حرکت دهند. با ادغام این فناوری‌ با فناوری‌های جدیدتر، دارپا می‌تواند امیدوار باشد تا توانمندی سربازان را ارتقاء دهد.

یکی از مشکلاتی که دارپا بسیار امیدوار است که حل کند، زوال مستمر مغز و بازسازی نرون‌ها است. فناوری رابط نرونی باید روی بخش‌های خاصی از مغز عمل کند تا کارایی آن بخش بهبود یابد. این سازمان امیدوار است که بتواند از هوش مصنوعی برای پیش‌بینی تغییرات نرونی و کالیبراسیون مجدد آن استفاده کند. از دیگر مسائلی که دارپا به دنبال آن است، کاهش میزان نویز در اطلاعات ارسالی به مغز است.

گروه‌های تحقیقاتی مختلف در حال کار روی این پروژه هستند تا رابط مبتنی بر هوش مصنوعی بسازند که بتواند نرون‌های مغز را تحریک کند تا سیگنال‌های مصنوعی ارسال کند. این تیم‌ها امیدوارند که بتوانند قرارداد با دارپا را برنده شوند که ارزشی در حد یک میلیون دلار دارد. پروپوزال‌ها باید تا اوایل ماه مارس ارسال شوند و تا 18 ماه آینده نیز نمونه‌ اولیه محصول باید تحویل داده شود.

دارپا قصد دارد تا در طول 5 سال آینده دو بیلیون دلار روی پروژه هوش مصنوعی موسوم به موج سوم سرمایه‌گذاری کند.

منبع : https://prestonbusinessreview.com/darpa-aims-to-develop-next-generation-of-mind-controlled-tech-for-us-soldiers/127523/

نظر شما