ارائه آخرین گزارش‌ها و دستاوردهای پروژه مغز انسان

تاریخ : ۰۱ اسفند ۱۳۹۷

تعداد بازدید : ۱۱۱۳

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

در نشستی که اواخر سال 2018 برگزار شد، مسئولان پروژه مغز انسان گزارشی از دستاوردها و پیشرفت‌های انجام شده در حوزه مغز انسان را ارائه کردند.

دسامبر سال 2018 نشست ICT2018 در شهر وین اتریش برگزار شد که در آن افراد پیشرو در حوزه تحول دیجیتال به گرد هم آمدند. یکی از شرکت‌کنندگان در این رویداد مسئولان پروژه مغز انسان (Human Brain Project) بود که سخنرانی درباره پیشرفت‌های انجام شده در این حوزه ایراد کردند.

کریستین فوتوکس مدیر پروژه مغز انسان گفت: «در این پروژه ما نگاهی به کارایی مغز و بخش‌های مختلف آن از سلول تا ژن داریم و همچنین مدارهای مغزی و فعالیت‌های هر مدار را برای انجام عملکرد خود نظیر حافظه و صحبت کردن مورد بررسی قرار می‌دهیم.»

در این پروژه زیرساخت‌های تحقیقاتی لازم برای کار تدارک دیده شده به‌طوری که محققان در حوزه‌های مختلف مرتبط با این پروژه می‌توانند به بررسی مغز از جنبه‌های مختلف بپردازند. این پروژه پلت‌فورمی است که در آن مدل‌های  مجازی با بخش‌های واقعی مغز مطابقت داده می‌شود. مدل‌های مغز را می‌توان به محیط‌های مجازی متصل نمود و در قدم بعد این مدل‌ها با محیط فیزیکی واقعی تحریک می‌شوند.

در آینده، علوم اعصاب با فناوری‌های اطلاعات ترکیب می‌شود. ارائه پلت‌فورم‌های روباتیک بخشی از خروجی‌های این پروژه است که در نهایت پلت‌فورم‌های محاسبات نرومورفیک که در آن تراشه‌ها عملکرد شبیه به مغز دارند، ساخته می‌شود. از نتایج این پروژه می‌توان در حوزه‌های هوش مصنوعی و شبکه‌های عصبی استفاده کرد.

کریستین فوتوکس می‌گوید: « پروژه مغز انسان در حوزه پزشکی نقش مهمی دارد ما اخیرا به موفقیت‌هایی در ساخت ایمپلنت‌های پردازش نرونی دست پیدا کرده‌ایم. با استفاده از این ایمپلنت‌ها می‌توان به افراد نابینا کمک کرد تا بتوانند ببینند. این ایمپلنت‌ها مستقیم به مغز متصل می‌شوند. این ایمپلنت‌ها روی میمون‌ها آزمایش شده و در حال حاضر تحقیقات برای ساخت نمونه‌های مناسب برای انسان ادامه دارد.»

یکی از نتایج قابل توجه در این پروژه، توسعه ایملپنت‌هایی است که می‌تواند به افراد معلول کمک کند تا راه بروند. همچنین محققان در صدد ساخت ابزارهایی هستند که بتوان با آنها مغز انسان را تحریک کرد، چنین ادوات قابل استفاده در بخش درمان هستند.

منبع : https://www.scitecheuropa.eu/human-brain-project/92951/

نظر شما