آزمایشگاه روی تراشه در خدمت پلیس جنایی

تاریخ : ۰۴ بهمن ۱۳۹۷

تعداد بازدید : ۹۸۷

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

پژوهشگران هلندی، آزمایشگاه روی تراشه‌ای ساختند که می‌تواند در صحنه جرم به سرعت وجود DNA را در نمونه‌های گرفته شده شناسایی کند. این فناوری سرعت کار پلیس را افزایش می‌دهد.

محققان دانشگاه توئنته موفق به ساخت آزمایشگاه روی تراشه‌ای شده‌اند که می‌تواند برای صحنه جرم مورد استفاده قرار گیرد. این آزمایشگاه روی تراشه می‌تواند نشان دهد که آیا DNA انسان در صحنه جرم وجود دارد و آیا این DNA باید در آزمایشگاه مورد تحقیق قرار گیرد یا خیر.

هر سال بیش از صدهزار آزمایش روی DNA در موسسه NFI هلند برای مسائل قانونی و جنایی انجام می‌شود که نیمی از آنها نتیجه‌ای ندارد. با استفاده از این آزمایشگاه روی تراشه می‌توان مانع از هدر رفتن زمان و بودجه شد و نشان داد که آیا در نمونه‌گیری‌های انجام شده در صحنه جرم، اثری از DNA انسان وجود دارد و در صورتی که جواب منفی باشد، پلیس باید به سرعت به نواحی دیگر منطقه‌ای که جرم اتفاق افتاده بازگردد تا نمونه‌های دیگری را بردارد. اگر جواب آزمایش روی نمونه مثبت بود و نمونه حاوی DNA انسان باشد انگاه می‌توان این نمونه را به آزمایشگاه ارسال کرد تا مقایسه و فرآیند شناسایی کلید بخورد.

این آزمایشگاه روی تراشه ابعاد کوچکی داشته و می‌توان آن را با دستگاه‌های مختلف ترکیب کرد. این ابزار به میزان بسیار کمی از نمونه برای آنالیز نیاز دارد.

در حال حاضر از نمونه‌گیرهایی حاوی پنبه استفاده می‌شود که آلودگی‌ زیادی با خود به همراه می‌آورد. برویجنس از محققان این پروژه می‌گوید: « این آزمایشگاه روی تراشه شبیه به تست‌های بارداری بوده و در مدت زمان نیم ساعت به تیم تحقیق پلیس پاسخ بله یا خیر می‌دهد. در حال حاضر نیمی از نمونه‌برداری‌های سر صحنه جرم فاقد DNA  است که باید روشی سریع برای یافتن پاسخ وجود یا فقدان DNA در نمونه ارائه شود. این آزمایشگاه روی تراشه می‌تواند با استفاده از نمونه ادرار، بزاق و خون در صحنه جرم به سرعت به این سوال پاسخ دهد.»

این یافته محققان می‌تواند تغییر شگرفی در فرآیند کشف جرم ایجاد کند به طوری که صرفه‌جویی در زمان و هزینه صورت ‌گیرد.

 

منبع : https://phys.org/news/2019-01-lab-on-a-chip-human-dna-crime-scenes.html

نظر شما