رونمایی از اولین کامپیوتر کوانتومی IBM

تاریخ : ۲۶ دی ۱۳۹۷

تعداد بازدید : ۲۶۶

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

شرکت IBM از اولین کامپیوتر کوانتومی تجاری خود رونمایی کرد. این کامپیوتر 20 کیوبیتی برای مقاصد تحقیقاتی و کسب‌وکار ساخته شده است.

در نمایشگاه Consumer Electronics Show، شرکت IBM اولین نسل از کامپیوتر کوانتومی تجاری خود را رونمایی کرد. این سامانه، 20 کیوبیتی بوده و همانند کامپیوترهای استاندارد در یک پکیج قرار داده شده است. بنابراین می‌توان از آن برای مقاصد تحقیقاتی و کسب‌وکار استفاده نمود.

این کامپیوتر، IBM Q System نام دارد و نسبتا سنگین است. هرآنچه را که یک شرکت برای استفاده و محاسبات با این کامپیوتر نیاز داشته باشد، در آن قرار داده شده و همچنین سیستم خنک‌کننده و سخت‌افزارها نیز در این پکیج گنجانده شده است.

درباره عملکرد این سامانه، شرکت IBM گفته است که این کامپیوتر کوانتومی یک دستگاه کامل و جهانی بوده و برای مقاصد تجاری‌ و علمی طراحی شده است.

هرچند با توجه به 20 کیوبیتی بودن این دستگاه، قدرت آن به قدر کافی بالا نبود وکه در نسخه‌های آتی توانمندی این سامانه بهبود خواهد یافت. IBM تاکید دارد که این کامپیوتر لقب اولین کامپیوتر کوانتومی تجاری را یدک می‌شود و ساخت آن به معنای شروع فعالیت کامپیوترهای کوانتومی بوده و این شرکت در آینده نزدیک اقدام به ساخت نسخه‌های پیشرفته‌تر و قدرتمندتر این سامانه خواهد کرد. از نقطه نظر نگهداری، به اعتقاد مسئولان شرکتIBM، این کامپیوتر تعمیر و نگهداری پیچیده‌ای ندارد و می‌توان آن را به‌روزرسانی کرد.

ساخت این کامپیوتر، گام مهمی به سوی تجاری‌سازی کامپیوترهای کوانتومی است. به اعتقاد آروین کریشنا، از مدیران بخش تحقیقات شرکت IBM، این کامپیورت توانسته از فضای آزمایشگاه بیرون بیاید و این شرکت در حال توسعه این فناوری برای ساخت نمونه‌های قدرتمندتر است.

اگر کسی قصد خرید یک کامپیوتر کوانتومی را دارد باید برای شرکت IBM  کار کند چرا که این کامپیوتر هنوز برای استفاده در منازل عرضه نشده است. شرکت IBM در حال همکاری با اکسون‌موبایل و چندین مرکز تحقیقاتی مهم نظیر CERN است. هدف شرکت IBM ایجاد یک انجمن برای تحقیق  بررسی فرصت‌های استفاده از کامپیوتر کوانتومی است.

منبع : https://www.hiptoro.com/first-commercial-quantum-computer-unveiled-by-ibm/

نظر شما