ترکیب فناوری نانو و سامانه‌ی میکروالکترومکانیکی برای ساخت تراشه‌ی تشخیص سرطان

تاریخ : ۱۸ دی ۱۳۹۷

تعداد بازدید : ۹۰۴

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

محققان ترکیه‌ای تراشه‌ای ساختند که می‌توان از آن برای شناسایی زودهنگام سرطان استفاده کرد. این تراشه ترکیبی از فناوری‌ نانو و سامانه‌ی میکروالکترومکانیکی است که هزینه‌ی شناسایی سرطان را به شدت کاهش می‌دهد.

محققان دانشگاه صنعتی استانبول (ITU) موفق به ساخت دستگاهی شدند که با استفاده از آن می‌توان سرطان را در مراحل اولیه شناسایی کرد.

مهمت طغرل برتیک و برک ارباس از دانشکده مهندسی مکانیک به مدت دو سال روی پروژه‌ای برای تشخیص سرطان کار می‌کردند. نتایج کار آن‌ها به تراشه‌ای ختم شد که با استفاده از آن می‌توان سرطان را در مراحل اولیه شناسایی کرد. این تراشه به همراه یک سامانه‌ی میکروالکترومکانیکی (MEMS) مبتنی بر فناوری ‌نانو به‌عنوان ابزار تشخیص سرطان به کار می‌رود.

این ابزار توسط این گروه روی 229 نفر مورد آزمایش قرار گرفت که این کار با حمایت انجمن تحقیقات علمی و فناوری ترکیه موسوم به توبیتاک انجام شد. این ابزار همانند یک دستگاه سنجش قند خون عمل می‌کند و به کاربر نشان می‌دهد که آیا سلول‌های سرطانی در خون او وجود دارد یا خیر.

این پروژه در یکی از آزمایشگاه‌های خصوصی در مرکز تحقیقات فناوری ‌نانوی دانشگاه صنعتی استانبول انجام شده‌است. ارباس می‌گوید که این پروژه را زیر نظر لونت ترابزون انجام  داده‌اند. وی می‌افزاید: « ابزاری که ما ساخته‌ایم می‌تواند به‌عنوان یک وسیله‌ی تشخیص فردی استفاده شود. در واقع بدون نیاز به انجام آزمون آزمایشگاهی، این ابزار می‌تواند نتیجه را ارائه دهد. در حال حاضر تحقیقات متعددی در سراسر جهان در این حوزه انجام و سرمایه‌گذاری زیادی نیز صورت گرفته است. هدف این است که طی 5 تا 10 سال آینده ابزاری شبیه دستگاه تشخیص قند خون ساخته شود که بتواند سرطان را به سرعت شناسایی کند. با استفاده از چنین فناوری، افراد می‌توانند در خانه، آزمایش مورد نظر را انجام دهند. این ابزار قابل حمل بوده و می‌توان از آن برای شناسایی زودهنگام سرطان در منزل استفاده کرد. به دلیل شناسایی زودهنگام، این دستگاه می‌تواند جان بسیاری را در جهان نجات دهد. این تراشه در حال حاضر 200 تا 250 لیر (37 تا 46 دلار آمریکا) هزینه دارد، اما ما آن را به 5 تا 10 لیر (کمتر از 2 دلار) کاهش دادیم.»

نظر شما