مشارکت در یک بازی توسط دو نفر با رابط مغزی

تاریخ : ۱۶ دی ۱۳۹۷

تعداد بازدید : ۷۷۰

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

پژوهشگران با ساخت رابطی موفق به ایجاد ارتباط میان مغز دو نفر شدند. این دو نفر از طریق اینترنت برای انجام یک بازی با هم مشارکت کردند.

محققان دانشگاه کرنل موفق به ساخت رابطی برای ایجاد ارتباط بین مغز دو نفر شدند. این دستگاه که بهBrainNet شهرت دارد از فناوری EEG برای ثبت سیگنال‌های مغز و تحریک مغناطیسی مغز استفاده می‌شود. با این دستگاه می‌توان از افراد مختلفی برای حل یک مسئله استفاده کرد.

در این پروژه محققان نشان دادند که با اتصال مغز دو نفر به هم می‌توان به صورت زنده و با کمک آنالیز داده‌های EEG، تصمیم فرد را درباره چرخش بلوک‌ها در بازی لگو، تشخیص داد.

این تصمیم با استفاده از اینترنت به مغز فرد دیگری که گیرنده اطلاعات است، مخابره می‌شود کسی که صفحه بازی را نمی‌بیند. این تصمیم با استفاده از تحریک مغناطیسی به کورتکس مغز گیرنده منتقل می‌شود.

این اطلاعات با هم ترکیب شده و سپس گیرنده می‌تواند با استفاده از رابط EEG درباره چرخش بلوک تصمیم بگیرد. در این تست 5 گروه سه نفره شرکت داشتند که این رابط مغز توانست با دقت 0.813 کار کند.

پژوهشگران برای بررسی قابلیت اطمینان، نویزی را به مغز این افراد ارسال کردند، آنها دریافتند که گیرنده سیگنال می‌تواند بفهمد که کدام موج دریافتی سیگنالی است و کدامیک نویز بوده و در نتیجه قابلیت اطمینان این رابط را به چالش کشیدند که نتایج موفقیت‌آمیز بود.

این گروه تحقیقاتی معتقد است که توسعه این فناوری می‌تواند منجر به ساخت رابط مغز به مغز شود و چنین ابزاری را می‌توان برای حل جمعی مسائل مورد استفاده قرار داد. در واقع یک گروه با استفاده از چنین رابطی می‌توانند شبکه‌ای از مغزهای به هم متصل شده را ایجاد کنند و این شبکه برای حل مسائل به‌صورت جمعی به کار رود.

اولین ارتباط میان دو مغز در سال 2015 در دانشگاه واشنگتون انجام شد. در این پروژه محققان موفق شدند تا اطلاعات از پیش رمزگذاری شده را به مغز فردی ارسال کنند تا به او در انجام یک بازی کمک کنند.

منبع : https://interestingengineering.com/brainnet-is-the-worlds-first-non-invasive-brain-to-brain-interface

نظر شما