ساخت ایمپلنتی برای تحریک نواحی عمیق مغز

تاریخ : ۱۳ دی ۱۳۹۷

تعداد بازدید : ۴۳۴

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

یک شرکت استرالیایی فعال در حوزه رابط مغز و کامپیوتر، ایمپلنتی ساخته که بی‌نیاز از جراحی داخل بدن قرار می‌گیرد. با این قطعه می‌توان نواحی عمیق مغز را تحریک کرد و از آن برای درمان بیماری‌هایی نظیر پارکینسون استفاده نمود.

در سال 2016، محققان استرالیایی اعلام کردند که ایمپلنتی با ابعاد بسیار کوچک ساخته‌اند که می‌توان آن را زیر جمجه قرار داد تا امکان ثبت سیگنال‌های مغز را فراهم کند.

اخیرا محققان قابلیت دیگری نیز به این ایملپنت اضافه‌ کرده‌اند، آنها با ایجاد تغییراتی در آن موجب شدند که بتوان این ایمپلنت را تبدیل به رابطی برای تحریک مغز کرد با این کار می‌توان ارتباط مستقیم با مغز ایجاد کرد.

نتایج این پروژه در قالب مقاله‌ای در نشریه Nature Biomedical Engineering به چاپ رسیده است.

در این مقاله محققان از این رابط برای تحریک نواحی خاصی از مغز گوسفند استفاده کردند، بخش‌هایی که روی حرکت عضلات این حیوان نقش اساسی دارد. یافته‌های محققان نشان می‌دهد که این ابزار می‌تواند برای تحریک نواحی عمیق مغز انسان نیز به کار رود در واقع این قطعه یک ابزار درمانی برای مقابله با بیماری‌هایی نظیر پارکینسون و افسردگی است.

الکترودهای تحریک کننده مغز معمولا با ایجاد حفره در جمجمه وارد مغز می‌شوند اما این قطعه از طریق رگی در گردن به بدن وارد می‌شود. این قطعه به سادگی و در مدت زمان یک ساعت قابل کاشت در بدن است بدون این که نیاز به بی‌هوشی باشد.

توماکس اوکسلی مدیرعامل شرکت سینکرون از سیلیکون ولی، می‌گوید: « فناوری که ما ارائه کردیم می‌تواند مسیر تازه‌ای به سوی تحریک نواحی عمیق مغز باز کند، روشی که بی‌نیاز از جراحی است.»

برخلاف الکترودهای رایج، این ابزار ارزان بوده و هیچ التهابی در مغز ایجاد نمی‌کند. محققان این پروژه پیش از این آزمون بالینی را برای این فناوری اواخر 2017 اعلام کرده‌ بودند که این موضوع رخ نداد. اوکسلی می‌گوید: « ما تلاش داریم که ایمنی این فناوری را به سطحی برسانیم که بتوان آزمون بالینی را روی انسان انجام داد. تا کنون شش سال وقت و 17 میلیون دلار هزینه روی این پروژه انجام شده و ما به مرحله آزمون بالینی بسیار نزدیک هستیم.»

این شرکت به دنبال ساخت رابط مغز و کامپیوتر است  تا به افراد معلول کمک کند تا بازوهای روباتیک یا ویلچیر را با ذهن خود حرکت دهند.

 

منبع : https://spectrum.ieee.org/the-human-os/biomedical/devices/implant-stimulates-brain-from-inside-a-blood-vessel

نظر شما