ممریستوری که شبیه به نرون عصبی عمل می‌کند

تاریخ : ۱۲ دی ۱۳۹۷

تعداد بازدید : ۲۲۹۵

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

یک تیم تحقیقات بین المللی موفق به ساخت ممریستور با استفاده از نانوسیم اکسید روی (ZnO) شدند. این ممریستور می‌تواند رفتاری شبیه نرون عصبی داشته باشد.

دانشمندان نانوسیمی ساختند که می‌تواند رفتاری شبیه به سلول‌های عصبی انسان داشته باشد. این دستاورد گامی به‌سوی تولید پردازشگرهایی است که همانند مغز انسان عمل می‌کنند.

این نانوسیم می‌تواند هم اطلاعات را پردازش کند و هم سیگنال‌های زیادی را به‌صورت موازی دریافت کند. ایلیا والوف از موسسه پیتر گرنبرگ آلمان می‌گوید: « نانوسیمی که ما ساختیم از جنس بلورهای اکسید روی (ZnO) بوده و به‌طور ذاتی می‌تواند پردازش و ذخیره‌سازی اطلاعات را انجام دهد. این قطعه مصرف انرژی بسیار کمی دارد بنابراین از نقطه نظر انرژی کارایی بالایی دارد.»

پژوهشگران این موسسه با همکاری محققانی از دانشگاه آخن و دانشگاه تورین اقدام به ساخت ممریستوری از جنس نانوسیم کردند. با استفاده از این ممریستور می‌توان پردازشگر نرومورفیک تولید کرد که قابلیت انجام کارهای مختلفی نظیر رفتار سیناپس‌ها و نرون‌ها را دارد.

 سال‌هاست که محققان به دنبال تقلید از رفتار سیناپس‌ها و نرون‌ها برای ساخت کامپیوتری مشابه مغز انسان هستند. در ترانزیستورهای رایج، مقدار مقاومت همیشه ثابت است حتی زمانی که جریان الکتریکی قطع می‌شود. اما در این سامانه، مقاومت الکتریکی به شدت و جهت جریان الکتریکی اعمال شده بستگی دارد. بنابراین ممریستورها قابلیت یادگیری دارند.

برای بهره‌برداری از این ویژگی، دانشمندان از نانوسیم اکسید روی استفاده کردند، بنابراین ممریستور ایجاد شده نه تنها فضای بسیار کمی را اشغال می‌کند بلکه می‌تواند خیلی سریع کار کند، به‌طوری که سرعت بالاتری نسبت به حافظه‌های فلش داشته باشد.

روش تولید این نانوسیم‌ها ساده است و با تبخیر ماده اولیه و ترسیب روی سطح مورد نظر می‌توان این نانوسیم‌ها را رشد داد. برای این که این نانوسیم‌ها بتوانند عملکردی شبیه به سلول‌های عصبی داشته باشند، هر دو انتهای آنها را باید به یک فلز مناسب متصل کرد که در این پروژه از پلاتین و نقره استفاده شده است.

این فلزات همانند الکترود عمل می‌کنند و همچنین می‌توانند یون‌ها را برای ایجاد جریان الکتریکی مناسب رهاسازی کنند. یون روی سطح سیم پخش شده و موجب تغییر هدایت الکتریکی نانوسیم می‌شوند.

منبع : https://www.theweek.in/news/sci-tech/2018/12/07/Researchers-create-nanowires-that-mimic-nerve-cell.html

نظر شما