اختصاص بودجه ۱.۲ میلیارد دلاری آمریکا در فناوری‌ کوانتومی

تاریخ : ۱۰ دی ۱۳۹۷

تعداد بازدید : ۲۸۶

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

آمریکا بودجه ویژه‌ای برای ایجاد زیرساخت در حوزه فناوری کوانتومی در نظر گرفته است که قرار است بین سال‌های 2019 تا 2023 برای توسعه این فناوری هزینه شود.

دولت آمریکا بودجه 1.2 میلیارد دلاری برای توسعه فناوری کوانتومی اختصاص داد. تخصیص این بودجه در قالب برنامه‌ای موسوم به برنامه پیشگامی ملی کوانتومی به امضاء رئیس جمهور آمریکا رسید. قرار است این بودجه برای رقابت‌پذیرتر کردن علم اطلاعات کوانتومی آمریکا هزینه شود.

دولت‌های مختلف در سراسر جهان علاقه‌مند به تحقیقات در حوزه کوانتوم هستند، کامپیوتر کوانتومی یکی از موضوعات در این حوزه بوده که می‌تواند کارایی بسیار بالاتری نسبت به کامپیوترهای کلاسیک داشته باشد. بنابراین چنین کامپیوتری می‌تواند از نقطه نظر امنیت ملی یک تهدید باشد و بسیاری از سازمان‌ها نگران شکسته شدن رمزهای خود توسط این کامپیوترها هستند.

این بودجه قرار است برای ایجاد زیرساخت‌های کوانتومی نظیر دفتر هماهنگی ملی کوانتومی (کمیته‌ای برای علم اطلاعات کوانتومی) و کمیته مشاوره پیشگامی ملی کوانتومی هزینه شود. از این بودجه، 80 میلیون دلار در سال به موسسه ملی استاندارد و فناوری آمریکا بین سال‌های 2019 تا 2023 اختصاص خواهد یافت. بنیاد ملی علم باید حداقل 2 و حداکثر 5 مرکز بین رشته‌ای تحقیقات و آموزش کوانتومی ایجاد کند که هر یک در این بازه زمانی مبلغ 10 میلیون دلار سالانه دریافت خواهند کرد. وزارت انرژی آمریکا نیز باید حداقل 2 و حداکثر 5 مرکز تحقیقات در حوزه اطلاعات کوانتومی راه‌اندازی کند که هر یک سالانه 25 میلیون دلار در این بازه زمانی دریافت خواهند کرد. لازم به ذکر است که این بودجه برای آموزش دانشمندان و محققان بین رشته‌ای نیز برنامه‌هایی دارد.

این سرمایه‌گذاری در آمریکا، همزمان با توسعه زیرساخت کوانتومی در اروپا و چین انجام می‌شود به‌طوری که کشورهای پیشرو تلاش دارند تا در این رقابت از قافله عقب نمانند و فناوری کوانتومی را می‌توان رقابتی جدید میان کشورهای پیشرو دانست.

کامپیوتر کوانتومی چند دهه‌ای است که توجه کشورهای مختلف را به خود جلب کرده و تحقیقات متعددی روی آن انجام شده است اما با این تفاصیل هنوز این کامپیوترها تجاری‌سازی نشده‌اند.

 

منبع : https://gizmodo.com/us-passes-bill-to-inject-1-2-billion-into-the-quantum-1831321469

نظر شما