ساخت نانوماشینی با DNA برای حسگری درون سلول

تاریخ : ۰۵ دی ۱۳۹۷

تعداد بازدید : ۳۱۴

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

پژوهشگران با استفاده از DNA نانوماشینی برای مطالعه لیزوزم درون یاخته ساختند. این نانوماشین همانند حسگری اقدام به شناسایی لیزوزم‌ها می‌کند.

لیزوزم‌ها یکی از اندامک‌های درون یاخته‌ای بوده که به سبب داشتن آنزیم‌های گوارشی مختلف می‌تواند مولکول‌های بزرگ را درون سلول هضم کند.

محققان دانشگاه شیکاگو در دو گروه تحقیقاتی مختلف به رهبری یامونا کریشنان موفق به ساخت نانوماشینی شدند که می‌تواند لیزوزم‌ها را از درون یاخته بیرون بکشد. این یافته محققان می‌تواند در درک بهتر بیماری‌های مرتبط با لیزوزم کمک شایانی کند.

کاستوری چاکرابورتی از محققان این پروژه می‌گوید: « هر دو گروه تحقیقاتی روی سلول‌هایی کار می‌کردند که با مشکل اختلالات لیزوزمی مواجه بودند که نیاز به تشخیص بهتری داشت. بنابراین نتایج این پروژه کمک قابل توجهی برای این بیماران بود.»

بسیاری از دانشمندان علاقه‌مند مشاهده زنده داخل سلول هستند اما این کار بسیار دشوار است چرا که محیط بسیار اسیدی که لازمه کار لیزوزم است موجب آسیب‌زدن به دوربین می‌شود و بسیاری از حسگرها قادر به فعالیت در این محیط نیستند.

برای حل این مشکل محققان با استفاده از DNA ابزاری شبیه به حسگر ساختند که می‌تواند لیزوزم‌هایی که به خوبی کار نمی‌کند را از یاخته بیرون بکشد. یکی از جالب‌ترین بخش‌های این پروژه آن بود که محققان موفق به شناسایی دو نوع مختلف از لیزوزم‌ها شدند.

پژوهشگران پیش از این شک داشتند که لیزوزم‌های مختلف عملکردهای متفاوتی دارند اما این موضوع تایید نشده بود و محققان نمی‌دانستند که دو نوع لیزوزم از نظر عملکرد چقدر با هم متفاوت هستند. نتایج این پروژه نشان داد که در کسانی که از اختلالات لیزوزمی رنج می‌برند، یکی از این لیزوزم‌ها وجود ندارد.

کلید اصلی برای طراحی این حسگر DNA در امکان اندازه‌گیری دو نوع یون مختلف بود. در واقع دانشمندان باید می‌توانستند دو فرآیند شیمیایی مختلف را تشخیص دهند تا شناسایی این دو نوع لیزوزم امکان پذیر باشد.

پژوهشگران دریافتند که زیرگروه‌های مختلف لیزوزمی عملکرد مختلف دارند. نتایج این پروژه در قالب مقاله‌ای با عنوان A DNA nanomachine chemically resolves lysosomes in live cells در نشریه Nature Nanotechnology به چاپ رسیده است.

 

منبع : https://phys.org/news/2018-12-dna-nanomachines-subgroups-lysosomes.html

نظر شما