تغییر سیاست فیس‌بوک در حوزه رابط مغز و کامپیوتر

تاریخ : ۲۹ آذر ۱۳۹۷

تعداد بازدید : ۶۷۱

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

تیم Building 8 فیس‌بوک که روی توسعه ادوات رابط مغز و کامپیوتر متمرکز بود با تغییر ماموریت، وارد حوزه واقعیت مجازی شد.

چندی پیش فیس‌بوک وارد حوزه رابط مغز و کامپیوتر شد و برای فعالیت در این حوزه اقدام به راه‌اندازی تیم ویژه‌ای کرد که آن را ساختمان 8 یا Building 8 نامگذاری کرد. این تیم دستاوردهای جالب توجهی در حوزه رابط مغز و کامپیوتر به‌دست آورند به‌طوری که امکان ایجاد پست در فیس‌بوک را بدون نیاز به تایپ و تنها با ارسال سیگنال مغزی فراهم کردند.

اخیرا فیس‌بوک اعلام کردکه ماموریت تازه‌ای به تیم Building 8 داده است. این تیم قرار است روی توسعه فناوری واقعیت مجازی و نوعی دستگاه ایجاد ارتباط از راه دور کار کند. هنوز مشخص نیست که این تیم بعد از اتمام این ماموریت تازه به سوی پروژه اولیه خود یعنی تولید رابط مغز و کامپیوتر بازخواهد گشت یا خیر.

این یک تصمیم جسورانه از سوی فیس‌بوک است که فعالیت‌های Building 8 را به‌سوی پروژه‌ای دیگر سوق داده است. در ابتدا شایعه شده بود که فعالیت‌های Building 8 به صورت تعلیق در خواهد آمد اما کمی بعدتر فیس‌بوک با انتشار خبری، خط بطلان براین شایعات کشید.

هنوز مشخص نیست که فیس‌بوک برای رقابت با گوگل در این حوزه چه تدابیری اندیشیده است. گوگل برخلاف پروژه Building 8 فیس‌بوک، نتایج قابل توجهی در بخش خودروهای خودران به‌دست اورده است.

البته این امکان وجود دارد که فیس‌بوک به حوزه رابط مغز و کامپیوتر بازگردد و این کار را از طریق ابزاری با قابلیت خواندن مغز و نوشتن متن انجام دهد. در حال حاضر فیس‌بوک ترجیح داده تا روی فناوری نمایشگر هوشمند قابل حمل متمرکز شود، ابزاری که چندی پیش از آن رونمایی کرد. این شرکت در حال تلاش برای توسعه فناوری واقعیت مجازی است و پیش روی خود شرکت‌های رقیب نظیر ماکروسافت را دارد.

منبع : https://www.technadu.com/facebook-restructures-building-8-portal-reality-labs/51477/

نظر شما