رایج‌تر شدن توالی‌سنجی کل ژنوم در سازمان‌های نظارتی

تاریخ : ۲۸ آذر ۱۳۹۷

تعداد بازدید : ۱۷۴۲

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

سازمان بازرسی و ایمنی مواد غذایی آمریکا اعلام کرد که از این پس برای مشخصه‌یابی چند پاتوژن از آنالیز توالی‌سنجی کل ژنوم استفاده خواهد کرد. پیش از این الکتروفورز مبتنی بر ژل برای این کار استفاده می‌شد.

سازمان بازرسی و ایمنی مواد غذایی آمریکا (FSIS) اعلام کرد که این سازمان به جای روش الکتروفورز ژل میدان پالسی از روش آنالیز توالی‌سنجی کل ژنوم (WGS) برای توالی‌سنجی نوعی ایولای تولیدکننده سم شیگا و سالمونلا استفاده خواهد کرد.

با استفاده از روش آنالیز توالی‌سنجی کل ژنوم می‌توان تمام DNA را در یک فرآیند آزمایشگاهی توالی‌یابی کرد. این روش می‌تواند به مشخصه‌یابی پاتوژن‌هایی که عامل بروز بیماری‌های همه‌گیر هستند کمک کرد. در حال حاضر روش آنالیز توالی‌سنجی کل ژنوم در حال دقیق‌تر شده بوده و استفاده از آن ساده‌تر می‌شود. بنابراین این روش در حال تبدیل شدن به ابزاری به‌منظور بازرسی مواد غذایی و موارد مربوط به سلامت توسط سازمان‌های بهداشتی است.

براساس گزارشی که منتشر شده سازمان بازرسی و ایمنی مواد غذایی وزارت کشاورزی آمریکا نشستی برای بحث پیرامون برنامه‌های این سازمان به‌منظور استفاده از فناوری آنالیز توالی‌سنجی کل ژنوم، برگزار کرده است و در این نشست جزئیات مربوط به استفاده از این فناوری در توالی‌سنجی باکتری‌های مختلف ارائه شده است. این سازمان در سال 2017 تمام پاتوژن‌هایی که با روش الکتروفوریز با ژل انجام شده را به صورت موازی با روش آنالیز توالی‌سنجی کل ژنوم نیز انجام داده است.

در گزارش ماه دسامبر 2018، این سازمان اعلام کرد برای توالی‌سنجی دو نوع باکتری، از این پس آنالیز الکتروفوریز با ژل متوقف شده و به جای آن از روش آنالیز توالی‌سنجی کل ژنوم استفاده خواهد شد.

این سازمان در روز 6500 نمونه برای آنالیز دریافت می‌کند. آنها قصد دارند با گسترش فناوری آنالیز توالی‌سنجی کل ژنوم، از آن به عنوان ابزاری برای رهگیری سریع بیماری و مشخص کردن منبع بیماری استفاده کنند.

 

منبع : https://www.natlawreview.com/article/fsis-announces-move-pulsed-field-gel-electrophoresis-to-whole-genome-sequencing

نظر شما