استفاده از رابط مغز و کامپیوتر در توسعه واقعیت مجازی

تاریخ : ۲۱ آذر ۱۳۹۷

تعداد بازدید : ۸۵۳

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

دو شرکت فعال در حوزه رابط مغز و کامپیوتر (BCI) و واقعیت مجازی، همکاری مشترکی برای ترکیب این دو فناوری و ارائه ابزاری به منظور بهبود افزاره واقعیت مجازی آغاز کرده‌اند.

شرکت‌ وی‌آرجینرز (VRgineers) و نورایبل (Neurable) همکاری مشترکی برای تولید محصولی در حوزه رابط مغز و کامپیوتر آغاز کرده‌اند. این دو شرکت قرار است اقدام به ساخت حسگرهای مغز و ردیاب‌های چشمی برای استفاده در ادوات واقعیت مجازی با قدرت تفکیک بالا کنند. این نوع ابزارهای واقعیت مجازی را می‌توان برای شبیه‌سازهای آموزشی پیشرفته مورد استفاده قرار داد.

با ترکیب حسگر مغز و ردیاب چشم می‌توان اطلاعات را از مغز کاربر واقعیت مجازی دریافت کرد. این سامانه می‌تواند به محققان نشان دهد که کاربر واقعیت مجازی چه چیزی را مشاهده می‌کند و در طول شبیه‌سازی چه‌ احساسی دارد.

شرکت نورایبل رهیافتی دارد که با استفاده از آن کاربر می‌تواند تنها با استفاده از فکر خود، نرم‌افزار را کنترل کند. این افزاره همانند یک ابزار جانبی برای مغز عمل می‌کند به‌طوری که با کمک آن می‌توان میان مغز و کامپیوتر ارتباط ایجاد نمود تا محققان درک بهتری از آنچه که کاربران واقعیت مجازی تجربه می‌کنند به‌دست آورد. مسئولان شرکت وی‌آرجینرز معتقداند که فناوری واقعیت مجازی به افراد در حین آموزش کمک خواهد کرد و وجود چنین ابزاری به تسریع مطالب آموزشی کمک شایانی می‌کند.

شرکت نورابیل نرم‌افزاری ساخته است که اساس آن بر رابط مغز و کامپیوتر بنیان نهاده شده است و این نرم‌افزار می‌تواند دیدگاه‌های تازه‌ای در بخش علم اعصاب ایجاد کند. این فناوری قادر به تفسیر فعالیت‌های مغز بوده و کاربر می‌تواند به صورت زنده روی نرم‌افزار کنترل داشته باشد. این شرکت کیت ویژه‌ای مبتنی بر این نرم‌افزار آماده کرده که تولیدکنندگان و توسعه‌دهندگان نرم‌افزار می‌توانند از آن در محصولات خود استفاده کنند. شرکت نورابیل توانمندی منحصر به فردی برای حل مشکل سیگنال به نویز در سامانه‌های رابط مغز و رایانه دارد که با آن می‌توان فناوری رابط مغز و کامپیوتر قدرتمندی برای کارآفرینان و شرکت‌های مصرف‌کننده این فناوری ارائه کرد.

در این پروژه هدست XTAL با نرم‌افزار قدرتمند نورابیل ترکیب شده و در نهایت سامانه‌ای به‌منظور رهگیری دائمی حرکت چشم و شناسایی جهت دید کاربر ارائه می‌شود.

منبع : https://www.prweb.com/releases/vrgineers_and_neurable_bring_brain_computer_interface_into_vr/prweb15978029.htm

نظر شما