ساخت کیت تشخیص سریع و ارزان سرطان

تاریخ : ۲۰ آذر ۱۳۹۷

تعداد بازدید : ۲۳۰

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

پژوهشگران با استفاده از نانوساختارهای DNA و نانوذرات طلا، کیت تشخیص ارزان قیمت سرطان ساختند که در مدت ده دقیقه امکان شناسایی بیماری را فراهم می‌کند. آزمون بالینی روی این فناوری در آینده نزدیک انجام خواهد شد.

محققان استرالیایی مدعی هستند که کیت تست تشخیص طبی ساختند که می‌تواند سرطان را در مدت ده دقیقه شناسایی کند. اگر این تست بتواند نتایج آزمون بالینی را با موفقیت پشت سر بگذارد تحولی در حوزه تشخیص سرطان اتفاق خواهد افتاد.

این کیت قادر به تشخیص زودهنگام سرطان بوده و در آن از نانوساختارهای DNA استفاده شده است. ابو سینا، لورا کاراسکوسا و مت تراو از محققان دانشگاه کوئینزلند ابداع کنندگان این فناوری هستند.

ابوسینا می‌گوید: «ساختارهای DNA منحصر به فردی در سلول‌های سرطان پستان وجود دارد که الگو و مقدار گروه‌های متیل روی DNA با سرطانی شدن سلول تغییر می‌کند. این گروه‌های متیل کلید سلول‌ها برای کنترل روشن یا خاموش شدن ژن هستند.»

این گروه ابزاری ساختند که نشان می‌دهد چه تغییراتی در سطح سلولی رخ می‌دهد و در سلول‌های سرطانی این گروه‌ها چه تغییری کرده‌اند. نتایج یافته‌های محققان نشان داد زمانی که گروه‌های متیل در محیط قرار می‌گیرند، تکه‌های DNA سلول سرطانی می‌تواند به نانوساختارهای سه بعدی غیرمعمولی تبدیل شود. این نانوساختارهای سه بعدی را می‌توان روی سطح طلا یا دیگر سطوح صلب تثبیت و سپس جداسازی نمود. نتایج یافته‌های محققان این پروژه نشان می‌دهد که از نانوذرات طلا می‌توان برای شناسایی سرطان استفاده کرد به این شکل که در صورت حضور DNA سلول سرطانی، رنگ محلول حاوی نانوذرات تغییر می‌کند.

پژوهشگران با استفاده از این فرآیند اقدام به ساخت کیت تشخیص ارزان قیمت سرطان کردند که می‌توان با استفاده از تلفن همراه از این کیت استفاده نمود.

آزمون انجام شده روی 200 نمونه سرطان انسان و مقایسه آن با سلول‌های نرمال نشان می‌دهد که دقت این کیت‌ها 90 درصد بوده و با استفاده از آنها می‌توان سرطان پستان، پروستات و لنفوم را شناسایی کرد.

چنین فناوری می‌تواند برای مناطق دورافتاده که امکانات اندکی در آنجا وجود دارد مورد استفاده قرار گیرد. همچنین از این فناوری می‌توان برای رصد دائمی افرادی که سرطان در آنها درمان شده و احتمال عود مجدد بیماری وجود دارد، استفاده کرد.

منبع : https://bigthink.com/surprising-science/scientists-create-10-minute-test-that-may-be-able-to-detect-cancer-anywhere-in-the-body?rebelltitem=2#rebelltitem2

نظر شما