راه‌اندازی آزمایشگاهی برای توسعه تجاری کیت‌های تشخیص طبی کوچک

تاریخ : ۱۹ آذر ۱۳۹۷

تعداد بازدید : ۱۰۶۹

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

یک شرکت نوپای سنگاپوری با همکاری موسسه آاستار اقدام به راه‌اندازی آزمایشگاهی مشترکی کرده که در آن کیت تشخیص طبی کوچک و دقیق ساخته خواهد شد. این کیت‌ها ترکیبی از فناوری بیوفتونیک، آزمایشگاه روی تراشه و پلت‌فورم خالص‌سازی اسید نوکلئیک است.

محققان موسسه آاستار و شرکت وان‌بیومد که از این موسسه انشعاب یافته است، اقدام به راه‌اندازی آزمایشگاه مشترکی کردند که قرار است در آن روی کیت‌های تشخیص طبی تحقیق کنند. این آزمایشگاه مشترک با بودجه 9 میلیون دلاری و در مدت زمان 5 سال راه‌اندازی خواهد شد و قرار است 20 نوع کیت مختلف برای شناسایی سریع بیماری‌ها در آن مورد مطالعه قرار گیرد.

گسترش بیماری‌ها موجب شده تا نیاز برای شناسایی سریع بیماری با قیمت کم به شدت احساس شود. شناسایی بیماری با استفاده از ابزارهای مولکولی می‌تواند گزینه مناسبی برای تولید کیت‌های تشخیص طبی دقیق باشد اما تا کنون موضوع هزینه بالا موجب شده تا نتوان از این فناوری به‌صورت تجاری استفاده کرد.

شرکت وان‌بیومد در حال توسعه سیستم‌های تشخیص طبی پورتال است که با استفاده از آن نیاز به انتظار چند روزه برای شناسایی و تشخیص بیماری نیست.

 این گروه موفق شدند تا هزینه این سامانه‌ها را کاهش دهند و همچنین امکان تولید آنها را با زیرساخت‌های موجود در آزمایشگاه‌ها فراهم کنند. با این کار کلینیک‌ها و بیمارستان‌ها می‌توانند به سادگی به این نوع کیت‌ها دسترسی داشته باشند.

این آزمایشگاه به وسعت 1500 فوت مربع بوده و فعالیت خود را از ماه مارس 2019 آغاز خواهد کرد. این آزمایشگاه به عنوان خط تولید پایلوت کیت‌های تشخیص خودکار خواهد بود که برای تولید آنها از فناوری آزمایشگاه روی تراشه استفاده خواهد شد. این کیت‌ها ترکیبی از فناوری بیوفتونیک، آزمایشگاه روی تراشه و پلت‌فورم خالص‌سازی اسید نوکلئیک است.

فناوری آزمایشگاه روی تراشه که در این کیت به کار رفته امکان تشخیص را در یک مرحله فراهم می کند به‌طوری که با استفاده از کارتریجی کوچکتر از یک تلفن همراه می‌توان آزمون را انجام داد.

این کیت تشخیص طبی با همگرایی سه حوزه شیمی، زیست‌شناسی و فتونیک سیلیکونی نیمه‌هادی ساخته می‌شود که دقت، حساسیت و سرعت تشخیص بسیار بالایی دارد.

منبع : https://www.electronicsweekly.com/news/business/astar-launches-disease-testing-lab-2018-12/

نظر شما