استفاده از ممریستور نانوسیمی برای ساخت سیناپس مصنوعی

تاریخ : ۱۷ آذر ۱۳۹۷

تعداد بازدید : ۵۴۵

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

پژوهشگران با استفاده از ممریستور نانوسیمی اقدام به تولید سیناپس مصنوعی کردند. این سیناپس‌ها قابلیت استفاده در هوش مصنوعی را دارا هستند.

محققان آلمانی موفق به ساخت سیناپس مصنوعی با استفاده از نانوسیم اکسید روی (ZnO) شدند، این سیناپس مصنوعی قادر است فعالیت‌های سیناپس طبیعی را تقلید کند. این پروژه با همکاری محققانی از دانشگاه آخن و مرکز تحقیقات جولیش انجام شده است.

این سیناپس مصنوعی می‌تواند اطلاعات را ذخیره‌سازی و پردازش کرده و به‌صورت موازی سیگنال‌های مختلفی را دریافت کند. چنین سیناپسی برای استفاده در پردازشگرهای نرومورفیک در شبکه‌های نرونی مناسب است، شبکه‌هایی که کاربرد وسیعی در هوش مصنوعی دارند.

ایلیا والو از مرکز تحقیقات جولیش می‌گوید: «با فناوری نیمه‌هادی فعلی، می‌تواند پردازش‌های پیچیده را انجام داد اما برای این کار نیاز به فضا و انرژی زیادی است. با استفاده از فناوری سیناپس مصنوعی که با استفاده از نانوسیم بلور اکسید روی ساخته شده می‌توان با انرژی کم و در فضایی بسیار کوچک پردازش را انجام داد.»

این گروه تحقیقاتی از نانوسیم منفرد اکسید روی برای تولید ممریستور استفاده کردند. این نانوسیم به الکترود نقره و پلاتین متصل بوده با اعمال جریان، یون آزاد می‌کند. این یون‌های فلزی در سطح سیم حرکت کرده و یک پل ایجاد می‌کنند که هدایت آن تغییر می‌کند.

نانوسیم‌ها دارای خواص فیزیک قابل توجهی بوده و نسبت به مواد صلب رایج از ویژگی‌های جالب توجهی برخوردار هستند به‌طوری که می‌توان از آنها برای توسعه نسل جدید پیل‌های خورشیدی، حسگرها و تراشه‌های کامپیوتری استفاده نمود.

این گروه تحقیقاتی قصد دارند ممریستورهای بزرگ که در آنها صدها نانوسیم به هم متصل شده‌، تولید کنند.

ممریستور یا مموری رزیستور یک عضو الکتریکی دارای ۲ ترمینال است که در آن یک ارتباط کاربردی بین بار الکتریک و شار مغناطیسی برقرار است. وقتی جریان از یک جهت وارد شود مقاومت الکتریکی افزایش می یابد و وقتی جریان از جهت مخالف آن وارد شود مقاومت کاهش می یابد.اما زمانی‌که جریان متوقف شد این جزء مدار آخرین مقاومتی را که داشته است حفظ می کند و وقتی دوباره جریان بار شروع می شود، مقاومت مدار به میزان آخرین زمان فعالیت خواهد بود.این وسیله یک عملگر مقاومتی با مقاومت تقریباً خطی است تا زمانی که نمودار جریان بر حسب زمان در یک محدوده خاص باقی بماند.

 

منبع : https://www.labnews.co.uk/news/artificial-synapse-created-nanowire-memristor-06-12-2018/

نظر شما