حمایت مالی برای تولید ارزان قیمت نانوحسگر تشخیص بیماری

تاریخ : ۱۲ آذر ۱۳۹۷

تعداد بازدید : ۳۱۰

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

بنیاد تحقیقات وینایاکا با امضاء قراردادی، حمایت مالی برای تولید ارزان قیمت نوعی نانوحسگر تشخیص بیماری را در موسسه جهانی فناوری‌نانو در آمریکا به عهده گرفته است.

بنیاد تحقیقات وینایاکا قراردادی با موسسه جهانی فناوری‌نانو در آمریکا منعقد کرد تا این موسسه اقدام به تولید نانوحسگرهای ارزان قیمت برای تشخیص و جلوگیری از بیماری کند.

ویجای وارادان، از بنیان‌گذاران موسسه نانوویر و مدیر موسسه جهانی فناوری‌نانو فناوری‌هایی برای تشخیص بیماری دارد که در این فناوری‌ها می‌توان پارامترهایی نظیر ECG  (الکتروکاردیوگرم)، نرخ ضربان قلب، فشار خون را اندازه‌گیری کرد و از آن برای تشخیص وضعیت سلامتی استفاده نمود. این شرکت صاحب نوعی رابط مغز و کامپیوتر بوده که می‌تواند بیماری‌هایی نظیر اوتیسم و اختلالات خواب را تشخیص دهد.

الیاف لباس یا مواد مورد استفاده در بافت لباس‌های زیر را می‌‌توان به نانوحسگر مجهز نمود تا پارامترهای مختلف را اندازه‌گیری کند. این اطلاعات از طریق تلفن‌همراه به فضای ابری منتقل شده و در آنها ذخیره‌سازی می‌شود. هزینه ساخت این حسگر 400 دلار بوده و تاییدیه سازمان غذا و داروی آمریکا را دریافت کرده است.

هرچند که استفاده از این ابزار ساده است، اما قیمت آن بالا بوده و باید روی کاهش قیمت تولید آن کار کرد. محققان قصد دارند تا در قالب پروژه‌ای که حمایت مالی آن توسط بنیاد وینایاکا انجام شده، روی روش‌های کاهش هزینه تولید این ابزار کار کنند.

این بنیاد قصد دارد تا این فناوری روی تلفن‌های همراه در چهار بیمارستان مورد آزمایش قرار گیرد و آزمون بالینی روی آن انجام شود.

نانوحسگرها به طور عمده در بخش بیوپزشکی و مراقبت‌های سلامتی و همچنین برای کمک به ساخت دیگر نانومحصولات همچون نانوروبات‌ها استفاده می‌شوند. نانوحسگرها، صنعت نیمه‌هادی را دچار تحول کرده‌اند و ابزاری برای ارزیابی و درک نانوسیستم‌ها هستند. بازار جهانی نانوحسگرها براساس نوع محصول به سه بخش نانوحسگرهای نوری، نانوحسگرهای الکتروشیمیایی و نانوحسگرهای الکترومغناطیسی تقسیم می‌شود. این بازار براساس کاربرد به بخش‌های صنعت خودرو و هوافضا، صنایع دفاعی و نظامی، بیوپزشکی و مراقبت‌های بهداشتی و غیره تقسیم می‌شود. دیگر بخش‌ها شامل انرژی، کنترل صنعت و روباتیک است.

در سال 2014، براساس نوع محصول، نانوحسگرهای الکتروشیمیایی بیشترین سهم از بازار جهانی را به خود اختصاص دادند. افزایش در سرمایه‌گذاری‌ها در بخش تحقیق و توسعه نانولوله‌های کربنی (CNT) استفاده شده در نانوحسگرها عامل اصلی رشد نانوحسگرهای الکتروشیمیایی برپایه CNT هستند. کاربرد نانوحسگرها در بخش بیوپزشکی و مراقبت‌های بهداشتی بیشترین سهم را در بازار سال 2014 به خود اختصاص داده و انتظار می‌رود که این روند در چند سال آینده نیز تکرار شود. تشخیص سریع بیماری‌ها توسط واکنش سریع یکی از مهمترین فاکتورها برای افزایش سهم بازار جهانی بخش بیوپزشکی و مراقبت‌های بهداشتی است.

 

منبع : https://www.biospectrumindia.com/news/72/10403/vinayaka-mission-signs-mou-to-produce-economical-nano-sensors.html

نظر شما