گامی درمسیر توسعه رابطی برای کنترل تبلت یا کامپیوتر با مغز

تاریخ : ۰۶ آذر ۱۳۹۷

تعداد بازدید : ۸۳۶

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

رابط مغز و کامپیوتری ساخته شده که به کاربر اجازه می‌دهد تا با کمک آن، بی‌نیاز از دست، تبلت یا کامپیوتر را کنترل کرد. در این فناوری نیاز به انجام اصلاح روی کامپیوتر و تبلت نیست به ‌طوری که این رابط را روی تمام کامپیوترها یا تبلت‌ها می توان استفاده کرد.

محققان موفق به ارائه فناوری شدند که با استفاده از آن می‌توان متن را بی‌نیاز از تایپ با دست، با کمک فکر در کامپیوتر تایپ کرد. نتایج آزمون‌های انجام شده روی داوطلبان موفقیت‌آمیز بوده است.

بسیاری از افراد معلول که با محدودیت فیزیکی همراه هستند، نمی‌توانند از ادواتی نظیر تبلت یا کامپیوتر به خوبی استفاده کنند. از این رو محققان ابزاری موسوم به BrainGate 2 ساختند که با کمک آن می‌توان به این افراد کمک کرد تا با استفاده از ذهن خود متن را در کامپیوتر تایپ کنند.

در این فناوری از آرایه‌ای از میکروالکترودها استفاده شده است که درون مغز قرار می‌گیرد. این آرایه‌ها اطلاعات مغز انسان را با اسکن فعالیت‌های نرونی رمزگشایی می‌کند. با این حال باید گفت که این فناوری فکر را نمی‌خواند بلکه به کاربر اجازه می‌دهد تا از مغز برای کنترل موس یا کیبورد برای نوشتن استفاده کند. همچنین این فناوری امکان وبگردی را برای کاربر معلول فراهم می‌کند.

نتایج این تحقیقات نشان داد که شرکت‌کنندگان با استفاده از رابط مغز و کامپیوتر می‌توانند از تبلت استفاده کرده و به راحتی کلیک، درگ یا لمس‌‌صفحه با چند انگشت را انجام دهند. همچنین کاربر می‌توان صفحه‌های مورد نظر را بالا یا پایین کند.

البته این اولین باری نیست که محققان اقدام به توسعه رابط مغز و کامپیوتر می‌کنند، اما در این فناوری امکان استفاده از ادوات الکترونیکی اصلاح نشده وجود دارد. در واقع پیش از این برای استفاده از رابط مغز و کامپیوتر باید دستگاه (تبلت یا کامپیوتر) تغییراتی پیدا می‌کرد تا کاربرد بتواند از رابط برای کنترل آن استفاده کند اما در این فناوری نیاز به اصلاح خاصی در کامپیوتر یا تبلت نیست. با این کار هزینه استفاده از این فناوری کاهش می‌یابد.

پیش از این برین‌نت شبکه‌‌ای ایجاد کرده بود که به کاربران اجازه می‌داد تا با استفاده از مخابرات مغز به مغز، مسائل را حل کنند. این شرکت شبکه‌ای ارائه کرده بود که به سه نفر اجازه می‌داد تا اطلاعات مغز خود را به دیگران انتقال داده یا اطلاعات آنها را مستقیم دریافت کند. محققان این پروژه معتقداند که این شبکه اجتماعی قابلیت مقیاس‌پذیری داشته و تنها محدود به سه نفر نخواهد بود. شرکت کنندگان در این پروژه، با استفاده از ابزار حاوی الکترود روی سر، اقدام به انجام بازی شبیه به جورچین کردند. آنها با فکر خود بلوک‌هایی که به پایین می‌افتاد را می‌چرخاندن تا به شکل مناسبی برای پایین افتادن در آیند.

 

منبع : https://www.technadu.com/braingate-2-turn-thoughts-to-text/49019/

نظر شما