ابرکامپیوتر نرومورفیک با قابلیت ۲۰۰ تریلیون محاسبه در ثانیه

تاریخ : ۲۲ آبان ۱۳۹۷

تعداد بازدید : ۴۱۹

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

پژوهشگران انگلیسی ابرکامپیوتر نرومورفیک با نام SpiNNaker ساختند که عملکردی شبیه به مغز انسان دارد. این ابرکامپیوتر قادر به انجام 200 تریلیون عملیات در هر ثانیه است.

محققان دانشگاه منچستر موفق به راه‌اندازی بزرگترین ابرکامپیوتر نرومورفیک جهان شدند. این ابرکامپیوتر شباهت زیادی به مغز مصنوعی دارد اما از نظر ظاهری با آنچه که ما از فیلم‌های علمی تخیلی سراغ داریم، فاصله دارد.

ابرکامپیوتر نرومورفیک واژه آشنایی نیست، این کامپیوترها به تقلید از سیستم نرونی مغز انسان ساخته می‌شوند و در واقع ساز و کاری شبیه به مغز دارند به‌طوری که اسپایک به صورت سیگنال در آنها ایجاد می‌شود.

برای ساخت چنین ابرکامپیوتری محققان دانشگاه منچستر اقدام به استفاده از یک میلیون پردازنده کردند که به عنوان هسته‌ اولیه این کامپیوتر است. در این کامپیوتر برای شبیه‌سازی عملکرد 100 میلیارد نرون مغز، استفاده از این مقدار پردازنده ضروری است. وجود این پردازنده‌ها و معماری ویژه موجب شده تا این کامپیوتر بتواند 200 تریلیون عملیات را در هر ثانیه اجرا کند.

در کامپیوترهای معمولی باید مقدار زیادی اطلاعات از نقطه‌ای به نقطه دیگر ارسال شود در حالی که در این کامپیوتر روندی شبیه به مغز انسان حاکم بوده به‌طوری که اطلاعات به‌صورت موازی و در یک زمان در شبکه‌ای از زیرساخت حرکت می‌کند. به بیان دیگر میلیاردها تکه اطلاعات کوچک به هزاران مقصد به صورت همزمان ارسال می‌شود.

استیو فوربر، استاد دانشگاه منچستر می‌گوید: « این ابرکامپیوتر کاملا متفاوت از کامپیوترهای معمولی کار می‌کند، ما ماشینی ساختیم که می‌تواند همانند مغز انسان عمل کند.»

به دلیل معماری ویژه این کامپیوتر و شباهت آن به مغز، این کامپیوتر پتانسیل  بالایی برای استفاده در حوزه‌های علمی مختلف دارد. از آن می‌توان برای انجام شبیه‌سازی‌های مختلف استفاده کرد شبیه‌سازی‌هایی که توسط کامپیوترهای رایج انجام آن امکان‌پذیر نیست. همچنین این کامپیوتر می‌تواند همانند بخش باسال گانگلیا مغز عمل کند بخشی که متحمل بیماری آلزایمر است.

محققان ده سال زمان برای ساخت این کامپیوتر صرف کرده‌اند و هنوز نیاز به بهبودهایی در آن احساس می‌شود. محققان در حال حاضر به دنبال توسعه آن هستند تا هر چه بیشتر شبیه به مغز انسان شود.

منبع : https://www.alphr.com/technology/1010154/a-supercomputer-like-human-brain-has-just-been-turned-on

نظر شما