ساخت نانوروباتی هوشمند برای مقابله با سرطان

تاریخ : ۲۳ آبان ۱۳۹۷

تعداد بازدید : ۳۴۵

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

پژوهشگران آلمانی نانوروباتی ساختند که می‌توان با استفاده از آن تومور سرطانی را از بین برد. این نانوروبات حامل داروی ضدسرطان بوده و همچنین قابلیت جمع‌آوری اطلاعات درباره شرایط بیمار را دارد.

محققان نانوروباتی ساختند که می‌توان برای مقابله با سرطان از آن استفاده کرد. این نانوروبات از جنس سیلیکای متخلخل بوده و می‌تواند داروی ضدسرطان را در خود ذخیره و حمل کند. وجود چنین نانوروباتی مزیت بالایی دارد چرا که به‌صورت هدفمند و هوشمند قادر به شناسایی سایت سرطان و رهایش دارو است. با استفاده از این فناوری می‌توان سلول‌های سرطانی را شناسایی کرد و آنها را با کمک رهایش داروی ضدسرطان از بین برد. همچین این نانوروبات می‌تواند به حافظه مجهز باشد تا اطلاعات مهم درباره شرایط بیمار و تومور را دریافت کرده و به پزشک گزارش دهد. چنین ویژگی‌های اهمیت زیادی برای پزشکان دارد و آنها می‌توانند از این اطلاعات برای درمان بیمار استفاده کنند. یکی دیگر از مزیت‌های این نانوروبات آن است که به سیستم ایمنی بدن آسیب نمی‌زند بنابراین از نقطه نظر سلامتی برای بیمار خطر جانبی ندارد.

در سال‌های اخیر استفاده از نانوروبات‌های هوشمند اهمیت زیادی پیدا کرده و محققان تلاش دارند تا از آنها برای حل مشکل بیماری‌های سخت نظیر سرطان استفاده کنند.

هر سال بیش از 7 میلیون نفر در جهان در اثر سرطان جان خود را از دست می‌دهند که یک میلیون نفر آنها در چین هستند. سرطان به عنوان یکی از بیماری‌های بسیار خطرناک بوده که برخی از انواع آن روش درمان مطمئنی ندارند. به همین دلیل محققان به دنبال استفاده از فناوری‌های جدیدی نظیر نانوروبات هستند تا بتوانند ابزاری برای از بین بردن تومور سرطانی ارائه کنند.

این نانوروبات توسط محققان موسسه روباتیک لایکتروکس آلمان طراحی شده است که ساخت آن چند سال زمان برده است. محققان این پروژه معتقداند که ساخت این نانوروبات خبر خوبی برای جامعه پزشکی است.

منبع : http://www.digitaljournal.com/pr/4019131

نظر شما