ساخت نانوروباتی برای رهایش دارو در کره چشم

تاریخ : ۲۱ آبان ۱۳۹۷

تعداد بازدید : ۳۴۰

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

پژوهشگران موفق به ساخت نانوروباتی شدند که قادر است کره‌چشم را سوراخ کرده و دارو را درون کره‌چشم رهاسازی کند. این فناوری روی چشم حیوانات در محیط آزمایشگاه عملکرد موفقی داشته است.

محققان نانوروباتی ساختند که می‌تواند رهایش دارو را در بدن به سادگی انجام دهد. در این نوآوری آنها ابزاری نانومقیاس ساختند که قادر است از طریق سوراخ کردن کره‌چشم، دارو را در بدن رهاسازی کند.

نتایج این پروژه در قالب مقاله‌ای در نشریه Science Advances به چاپ رسیده است.

در این مقاله محققان جزئیات مربوط به روش ساخت نانوروباتی را تشریح کرده‌اند که می‌تواند بدون آسیب‌زدن به کره‌چشم آن را برای رهایش دارو سوراخ کند.

یکی از ویژگی‌های قابل توجه در این نانوربات، لغزنده بودن سطح آن است به‌طوری که به چیزی نمی‌چسبد. کره چشم از بافت بسیار متراکمی تشکیل شده است بنابراین امکان اتصال هر جسم خارجی که وارد این کره شود، وجود دارد. از این رو محققان سطح نانوروبات را به‌گونه‌ای طراحی کرده‌اند که بتواند به سادگی از این بافت متراکم عبور کند.

در روش‌های  رایج معمولا از مولکول‌های نفوذ کننده استفاده می‌کنند که به‌صورت تصادفی باید به بافت هدف برسند. بنابراین نمی توان انتظار داشت که دوز بالایی از دارو به سایت هدف برسد.

پژوهشگران در این نانوروبات از مواد مغناطیسی استفاده کرده‌اند که بتوان آن را با استفاده از میدان مغناطیسی خارجی کنترل نمود. محققان برای آزمودن این فناوری، هزاران نانوروبا را به چشم خوک در محیط آزمایشگاهی تزریق کردند. با استفاده از میدان مغناطیسی موفق شدند  تا نانوروبات را به قرنیه برسانند.

در آینده نزدیک محققان قصد دارند تا با استفاده از این نانوروبات، دارو را به بخش‌های غیرقابل‌دسترسی در بدن برسانند. این نانوروبات امکان عبور از مواد ژل مانند را داراست.

تاین کیو از محققان این پروژه می‌گوید: « ما قصد داریم از نانوروبات به عنوان ابزاری غیرتهاجمی برای درمان بیماری‌ها استفاده کنیم. این نانوروبات‌ها می‌توانند در جاهایی که بافت بسیار متراکم وجود دارد، استفاده شوند. در آینده‌ای نه چندان دور این نانوروبات‌ها نقش حامل دارو رو ایفا خواهند کرد.»

 

منبع : https://www.brecorder.com/2018/11/08/451353/newly-created-nanobots-can-drill-through-eyeballs-to-deliver-drugs/

نظر شما